Otkrivena korupcijska mreža ruskog predsjednika: Putin na raznim "poslovima" zaradio 28 milijardi dolara
Foto: Guliver Image / Getty Images
PROCJENJUJE se da je Vladimir Putin kroz mito od gradnje objekata Zimskih olimpijskih igara u Sočiju, udjela u ruskim nekretninama i energetskim divovima "skupio" bogatstvo od najmanje 28 milijardi dolara. Svi ti njegovi "poslovi" vuku korijenje još iz kasnih 90-ih godina, piše Radio Slobodna Evropa.
"Korupcija nije prestala biti problem u Rusiji, postala je sustav. Njene metastaze su paralizirale društveni i gospodarski život zemlje. Godišnji promet od korupcije u Rusiji je 300 milijardi dolara", smatra jedan od istaknutijih opozicijskih ličnosti Boris Nemtsov.
Za Radio Slobodna Evropa kazao je kako su te ključne figure koje povezuju Putina s milijardama dolara uglavnom nepoznate većini Rusa. Kazao je i kako se ti Putinovi prijatelji nisu obogatili jer je "netko od njih stvorio Facebook ili Google" već svoje bogatstvo zahvaljuju državi i državnoj imovini.
Američke sankcije zbog Krima
Nakon aneksije Krima SAD su nametnule sankcije za 16 ruskih dužnosnika povezanih s Putinovom korumpiranom mrežom. Sankcije su nametnute i za Banku Rusije "preko koje Putin i njegovi bliski suradnici peru novac i vode poslove". Korupcijsku mrežu čine Putin i njegov najuži krug partnera, od kojih su mnogi bivši KGB-ovci i pripadnici obavještajnih službi, popu samog Putina, piše Radio Slobodna Evropa.
Procjenjuje se da Putin kontrolira 37% dionica u naftnoj i plinskoj tvrtki Surgutneftegaz. U Gazpromu ima 4,5% udjela, a u trgovačkom poduzeću Gunvor ima 50%. Prema pisanju Free Bacona Putin i njegovi suradnici ukrali su između 25 i 30 milijardi dolara iz sredstava namijenjenih razvoju Sočija za Olimpijske igre. Pišu kako je Putin sredstva iz tih fondova trošio na kupnju 20 stanova, 58 zrakoplova i četiri jahte.
Putin je navodno iz Gazproma, kojeg i kontrolira, pronevjerio sredstva kapitalnih rashoda tvrtke od 52 milijarde dolara. Navode i kako je Putin "unovčio svoju poziciju u rusko-njemačkoj tvrtki Saint Petersburg Real Estate Holding Co. (SPAG) kao savjetodavni član odbora. Ta tvrtka bila je povezana s operacijama ruskog i kolumbijskog organiziranog kriminala, te pranju novca u Lihtenštajnu.
"Jezerska korporativna grupa"
Stambena zadruga Ozero Dača, koju su osnovali Putin i njegovi prijatelji, ruskoj korumpiranoj eliti donijela je naziv "jezerskom korporativnom grupom" (ozero je u prijevodu jezero). Jedan od suosnivača je Vladimir Jakunjin, aktualni šef Ruske državne željeznice i "bliski pouzdanik Vladimira Putina". Jakunjin je direktor Gunvora i jedan od dužnosnika koji se našao na udaru sankcija SAD-a.
Na listi sankcija je i Sergej Fursenko, šef Gazpromove podružnice - Motorno gorivo. Bio je član Putinovog vijeća za sportski razvoj. Pod sankcijama je i njegov brat Andrej Fursenko. Pomagao je u pokretanju Ozero korporacije, a bio je i na čelu dva ruska ministarstva do 2002. godine.
Kovčaluk je Putinov osobni bankar
O Putinovom nezakonito stečenom bogatstvu najviše bi trebao znati njegov osobni bankar Jurij Kovalčuk, najveći dioničar Banke Rusija. Opisuje ga se kao Putinova blagajnika.
S Putinom se povezuje i Vladimir Smirnov, direktor nuklearne tvrtke Tečsnabexport koja je povezana s nezakonitim izvozom polonija. Smirnov, direktor SPAG-a, zaradio je milijarde nakon što je Putinovim dekretom iz 1996. godine dobio monopol na prodaju Benzina u St. Petersburgu. Partner u tom poslu bio mu je Vladimir Kumarin, šef Tambov Ganga, skupine koja se bavila organiziranim kriminalom, piše Radio Slobodna Evropa.
Među Putinovim suradnicima još su i Nikola Patrušev, bivši šef Federalne službe sigurnosti, sadašnji član ruskog Vijeća za sigurnost. Viktor Čerkesov je bivši KGB-ov dužnosnik koji je trenutno na čelu savezne agencije za nabavu vojne i posebne opreme.
Nikolaj Šamalov je važna figura u Putinovoj korupcijskoj mreži. On je glavni dioničar Banke Rusija koji je formalni vlasnik "Putinove palače", velike rezidencije na Crnom moru. Njegov sin Jurij je predsjednik najvećeg ruskog mirovinskog fonda Gazfond.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati