Japanska prva dama Akie voli sake i Facebook: Bez nje bi premijer bio tek "tvrdoglavi konzervativac"
Foto: Guliver Image/Getty Images
JAPANSKI premijer Shinzo Abe umjereno je popularan i od puka distanciran konzervativni političar koji muku muči s deflacijom i s kojim prosječni Japanac ne bi izašao na pivo. Njegova supruga Akie Abe je, pak, sušta suprotnost, pa svojom pristupačnošću i opuštenošću popravlja imidž svoje ''lošije polovice''.
Njezin Facebook profil krase fotografije na kojima je opušteno odjevena, a može se pronaći i pokoja fotka premijera dok uživa u sladoledu ili se smiješi u ležernoj atmosferi, što u javnosti čini rijetko. Akie ne skriva da voli popiti čašicu sakea, a zahvaljujući aktivnosti na društvenim mrežama ima poveću sljedbu poklonika koji bi je rado izveli na piće.
"Akie-san, ti si uistinu prekrasna", komentirao je Rie Kobayashi, jedan od 55.000 ljudi koji život prve dame pomno prate na Facebooku, a kojeg je oduševila njezina slika sa stručnjacima za rekonstrukciju područja pogođenih zemljotresom. "Način na koji živiš, kako činiš što želiš i ne iskrivljuješ svoja uvjerenja... ja uistinu štujem", dodao je obožavatelj.
Prkoseći stereotipu ponizne japanske žene, Akie Abe se javno suprotstavlja političkim smjernicama svog supruga. Ona se protivi nuklearnim elektranama, ali priznaje da su neophodne za proizvodnju energije. Voli Korejsku kulturu, ali se rado svadi sa Seoulom. Ne slaže se niti s premijerovim planovima da izgradi branu protiv tsunamija, zbog čega je ovaj zove ''opozicijskom strankom u domaćinstvu".
Akie se ranije ove godine pridružila gay pride paradi, što je krajnje neobičan čin u zemlji u kojoj vlada javni muk oko LGBT pitanja. Ona otvoreno govori o svom liječenju protiv neplodnosti ili o tome kako je par svojedobno razmišljao o usvajanju djece, što je još jedna tema koja u Japanu graniči s tabuom.
Nekoć DJ na radiju, ona danas vodi pub (izakaya) u centralnom Tokyju, gdje se poslužuje organski uzgojena "Akie riža", a prosječni Japanci rado zbijaju šale s njezinom sklonošću japanskoj rakiji od riže – sakeu.
"Ja pomalo razbijam kalup, i ako to pomogne mnogim ženama da smognu hrabrosti i iskorače naprijed, ja ću biti sretna", rekla je Akie Abe u intervjuu održanom u službenom uredu premijera.
"Ženonomija"
Shinzo Abe, koji je početkom mandata opalio "tri strijele" (Abenomics) sa svrhom da Japan trgne iz deflacijske spirale, ovih dana govori o "ženonomiji", relativno novom konceptu koji pretpostavlja da više zaposlenih žena može dodatno pospješiti japansku ekonomiju.
Akie Abe je o ulozi žena u gospodarstvu već govorila na od vlade sponzoriranom "Svjetskom skupu žena" u Tokyju, a uskoro će održati predavanje iz "ženonomije" u Centru za Strateške i međunarodne studije u Washingtonu, piše Washington Post.
"Ja ću govoriti o tome da bi žene trebale biti aktivnije u društvu. Društvo ne može nastaviti s ovom okomitom, konfrontacijskom piramidalnom strukturom izgrađenom od muškaraca. Ja mislim da mi možemo promijeniti toleranciju, fleksibilnost i majčinstvo žena."
Njezine riječi tako upotpunjuju i promoviraju Shinzovu ideju o aktivaciji radno sposobne ženske populacije u zemlji s vremešnim stanovništvom u kojoj nježniji spol nerado prihvaća kulturu koja podrazumijeva 12-satne radne dane.
Komentatori primjećuju da je ona pomalo neobičan nositelj poruke. Akie se udala dan prije nego li je navršila 24. godinu jer Japanci vjeruju da žene gube privlačnost za brak nakon što navrše 25. godina, a nakon udaje je ostavila posao u marketinškoj agenciji.
"Ona nije Hillary Clinton", rekao je Koichi Nakano koji studira političke znanosti na tokijskom Sveučilištu Sophia, ocijenivši da njezino rastuće prijateljstvo s medijima i aktivnost na društvenim mrežama služe kako bi se poboljšao ugled premijera s elitnim zaleđem koji stiže iz dobro znane političke loze i kojeg građani percipiraju kao donekle bezdušnog.
Akie, koja je i sama izdanak bogate obitelji, poriče da njezine akcije imaju stratešku svrhu i s osmijehom odbacuje sugestije da joj je zadaća premijera učiniti ljudskijim.
"On je prilično zanimljiva i humana osoba, ima i strane koje su drukčije od onih prikazanih u medijima."
Analitičari pak kažu da njezin ležeran, ali konvencionalan stil premijeru daje upravo onu mekšu stranu koja mu nedostaje. "Ja mislim da bi on bez nje bio samo netko tko ima privilegirano zaleđe i vrlo snažan desni svjetonazor, on bi bez nje bio samo još jedan tvrdoglavi konzervativac", kaže Nakano.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati