Juncker odobrio Francuskoj još 3 mjeseca da smanji deficit
Foto: Hina
FRANCUSKA je dobila još tri mjeseca da proračunski manjak svede ispod dopuštene razine u Europskoj uniji, a u protivnom prijete joj sankcije, objavila je u petak u Bruxellesu Europska komisija koja je procjenjivala prijedloge proračune zemalja članica eurozone prema sustavu ranog uočavanja financijskih teškoća.
Francuska je još lani trebala svoj proračunski manjak svesti ispod najviše dopuštene razine u EU od tri posto BDP-a, a u lipnju prošle godine ministri financija EU-a produljili su joj rok za dvije godine, do 2015., zbog recesije u eurozoni.
Komisija predviđa da će francuski manjak iznositi 4,5 posto BDP-a u 2015.
Francuska je jedna od sedam zemalja, uključujući visoko zadužene Italiju i Belgiju, kojima je u petak rečeno da smanje deficit u skladu s proračunskim propisima EU, ali zbog njezina prevelika deficita Francuskoj prijete i sankcije.
Milosrdni Juncker
"Odabrao sam ne kažnjavati", rekao je predsjednik EK-a Jean-Claude Juncker u intervjuu za talijanski dnevnik la Repubblica i druge europske listove od petka.
"Bilo bi lako kažnjavati zemlje koje ne poštuju propise Pakta o stabilnosti i rastu, samo primijenimo predviđene procedure, ali ja sam odabrao saslušati ih", rekao je Juncker.
Povjerenik EK-a za gospodarstvo Pierre Moscovici naglasio je da će "sve mogućnosti" biti na stolu kada se bude ocjenjivao francuski plan u ožujku.
Moskovici, koji je Francuz, nije isključio sankcije te je rekao "Komisija će, naravno biti krajnje zahtjevna".
Do danas nijedna zemlja eurozone nije bila kažnjena jer nije ispunila europske propise o maksimalno dopuštenoj razini duga koji iznosi 60 posto BDP-a.
Francuska, Italija i Belgija pisale su Komisiji i predstavile dodatne reforme za 2015. kojima nastoje svesti svoje zemlje u okvire EU.
Ukupni deficit EU u 2015. godini 2,4 posto BDP-a
Tromjesečno produljenje treba trima zemljama omogućiti da bolje prilagode svoje proračunske planove i da se procijeni puni učinak dosadašnjih uloženih napora.
Od Italije je zatraženo da učini više da smanji svoj dug koji je među najvišima u eurozoni.
Španjolskoj, Malti, Austriji i Portugalu prijeti da ne ispune propise o proračunskom dugu, upozorila je EK.
Proračunski prijedlozi Njemačke, Irske, Luksemburga, Nizozemske i Slovačke dobili su zeleno svjetlo.
Estonija, Latvija, Slovenija i Finska uglavnom poštuju propise.
Berlin je ponovno pozvan da učiniti više da pojača javna ulaganja i rast.
Komisija nije razmatrala proračunske planove Grčke ili Cipra jer se na njih primjenjuju programi zajmova za izlazak iz dužničke krize, a ti programi već uključuju monitoring njihovih gospodarskih reforma.
U cjelini za eurozonu koju čini 18 članica, Komisija je predvidjela da će ukupni deficit pasti na 2,4 posto BDP-a u 2015, a dug bi trebao lagano porasti na 93,6 posto BDP-a.
Ovog tjedna Juncker je predstavio svoj investicijski plan od 315 milijarda eura koji bi trebao pokrenuti europsko gospodarstvo.
Eurozona je lani izašla iz recesije, no rast je kržljav, a nezaposlenost izuzetno visoka.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati