Poslužili sardine u nafti i nazvali Vrdoljaka "ministrom prljavih poslova" pa ih rastjerala policija
Foto: Greenpeace
AKTIVISTI koalicije udruga “S.O.S. za Jadran” danas su održali prosvjednu akciju u zagrebačkom Hypo centru za vrijeme održavanja 4. konferencije o energetskoj budućnosti Hrvatske.
Ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka dočekali su s višemetarskih transparentom na zgradi Hypo centra na kojem je pisalo "Ministar prljavih poslova", "Ugovore potpisujemo, turizam otpisujemo" i "Mala zemlja za veliku mrlju".
Aktivisti su, u znak prosvjeda, posluživali sardine servirane u sirovoj nafti. Njihov prosvjed međutim nije dugo trajao: vrlo brzo se pojavila policija koja ih je rastjerala.
Ukoliko ne prepusti građanima odluku na referendumu, aktivisti će tražiti njegovu ostavku
"Ministar Vrdoljak mjesecima ignorira apele građana, udruga, javnih osoba i stručnjaka da obustavi postupak potpisivanja štetnih ugovora s naftnim kompanijama o bušenju Jadrana. Pozivamo ga da to konačno učini i odluku o ovom važnom pitanju prepusti građanima na referendumu. U protivnom, tražimo da podnese ostavku”, rekao je voditelj Greenpecea u Hrvatskoj Zoran Tomić.
Aktivisti udruge "S.O.S. za Jadran" smatraju kako bi potpisivanje ugovora prije referenduma koji je najavio premijer Milanović značilo ucjenu hrvatskih građana. Ukoliko sporni ugovori budu potpisani, a građani se na referendumu izjasne protiv istraživanja i eksploatacije nafte u Jadranu, objašnjavaju u udruzi, poreznim će obveznicima biti nametnuta obaveza plaćanja odštete naftnim kompanijama. U nedavnom istraživanju javnog mnijenja čak 74% građana izjasnilo se da želi odlučivati o budućnosti Jadrana, što znači da bi ministar ignoriranjem ove činjenice mogao nanijeti izravnu štetu državnom proračunu, tvrde aktivisti u priopćenju kojeg su poslali medijima.
Bušenje Jadrana smatraju velikim rizikom za Hrvatsku
„Ministarstvo gospodarstva i Agencija za ugljikovodike prikazuju eksploataciju nafte kao put prema gospodarskom rastu i energetskoj neovisnosti Hrvatske. Međutim, bušenje Jadrana zbog nafte predstavlja izravan rizik za turizam, ribarstvo, okoliš i ljude, dok bi neizvjesna zarada od nafte bila i 100 puta manja samo od sigurnih prihoda od turizma. Turisti Hrvatsku doživljavaju kao destinaciju neokaljanih prirodnih ljepota i takvim se bogatstvom ne trebamo kockati zbog profita malog broja ljudi, od čega prosječni građanin ima puno više štete nego koristi", zaključio je Luka Tomac iz Zelene akcije, također i članice koalicija "S.O.S. za Jadran".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati