Duhovita komentatorica na društvena događanja: Od "kredita u švicarcima" do "Medijatora"
Foto: Hrvatska autorska agencija
Božica Dea Matasić, članica udruge “Ars Croatica” i klijentica Hrvatske autorske agencije, izradila je mobilnu skulpturu pod nazivom Medijator. Sam naziv "Medijator" znači onaj koji je u sredini, koji povezuje, a riječ je o mobilnoj umjetničkoj intervenciji koja u prostor unosi višestruku simboliku prirode, kretanja i dinamične ravnoteže.
Ovalnim oblicima koji su u stalnom polaganom gibanju elementi mobila asociraju na prste koji pokazuju u svim smjerovima, a čine to na blag i meditativan način čime se posjetiteljima kroz novu vizualnu senzaciju pruža mogućnost privremenog odmaka od užurbanosti. Na taj način medijator zadovoljava potrebu za odmakom, kontemplacijom i predahom, a asocijacija na prirodu, točnije zelenu livadu doprinosi tom dojmu, dok bočni crveni akcenti, uz kretanje mobila, u cijelu kompoziciju unose živost i dinamiku. Ovaj mobilni objekt izveden je od ekološkog materijala, a motiv trave je za ovu namjenu posebno digitalno oblikovan. Pristup koji u sebi uvijek krije crtu duhovitosti karakterističan je za ovu umjetnicu.
U jednom od svojih radova kojima komentira društveno stanje, izloženom na ovogodišnjem Trijenalu hrvatskoga kiparstva, pokazala je prostor svoga stana u naravnoj veličini, s naznačenim prozorima i vratima i na njegovome je podu otisnula uvećanje ugovora za kredit u Švicarskim francima kojime otplaćuje isti stan. Na natpisu pored rada naznačila je da njezin dug, unatoč otplati, zbog povećanja tečaja raste, umjesto da se smanji. To je priča s kojom se mogu poistovjetiti mnogi hrvatski dužnici u „švicarcima“. Unatoč čestim izletima u društvene komentare, osnova njezina stvaralaštva je ipak ostala apstrakcija i pokušaj postizanja skulptorskoga sklada.
Božica Dea Matasić diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na nastavničkom odjelu, smjer kiparstvo, a od 1992, otkad aktivno izlaže, imala je petnaestak samostalnih izložbi i više od četrdeset skupnih, u Hrvatskoj i inozemstvu.
Izabrana je među sedamnaest hrvatskih kipara/kiparica koji su u sklopu izložbe Suvremeno hrvatsko kiparstvo pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture predstavljali Hrvatsku na izložbama u Ljubljani, Budimpešti, Pečuhu, Trstu, Bratislavi, Beču, Berlinu i Zagrebu, a 2012. samostalno izlaže u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti (MAMAC) u Nici, gdje se predstavila svojim višestruko nagrađivanim projektom interaktivnih kinetičkih objekata Panacea.
Jedna od njezinih Panacea nalazi se trenutno u zagrebačkoj Galeriji 3.14, u Martićevoj ulici, uz također njezinu viseću skulpturu. Izvijene i snažne forme koje obično stvara Božica Dea Matasić, godine 2002. postavila je u maksimirsko jezero, gdje je ta skulptorska skupina djelovala poput jezerskog čudovišta. Panacee su inače kinetički, interaktivni objekti koji funkcioniraju na principu utega, poput rolly-polly lutaka, koje se njišu kada ih se gurne. Sam naziv na grčkome znači „lijek za sve bolesti“, a odnosi se na njihovu smirujuću interaktivnost, kao i na njihovu formu pilule.
Autor monografije Božice Dee Matasić, koja će izaći sljedeće godine, Feđa Gavrilović navodi kako je ona jedna od najznačajnijih hrvatskih umjetnica srednje generacije: „Bogata imaginacija i nevjerojatan osjećaj za formu i prostor, sretan su spoj kod ove kiparice, koja u svome radu zanemaruje svaki narativ, težeći ostvariti i prikazati unutarnju harmoniju skulpturalnog djela i prostora u kojemu je ono postavljeno, ukazati na njihove napetosti i različite odnose, kao i na formalna razrješenja tih odnosa. Božica Matasić nasljeđuje liniju kipara meditativnih, smirenih i poetičnih formi kao što su Constantin Brancusi, Henry Moore ili Jean Arp“.
Božica Dea dobitnica je brojnih nagrada i priznanja, a ujedno je i predstavnica hrvatske kiparske scene, izabrana od strane međunarodnog žirija za izložbu Dialogue with Emperor Qin - China Eu sculptures show, koja se tijekom 2014. i 2015. održava u nekoliko gradova: Lisabonu, Bukureštu, Parizu, Roterdamu, Pragu, Pisi, Luksemburgu i Briselu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati