Ženama u Hrvatskoj pobačaj i dalje teško dostupan, trudnoću moraju prekidati u Srbiji ili BiH
Foto: Shutterstock
PITANJE pobačaja, usprkos tome što je u Hrvatskoj pravno regulirano, zbog priziva savjesti liječnika, ali i zbog cijene, često tjera građanke Hrvatske da trudnoću prekidaju u jeftinijem susjedstvu.
Prema zakonu, pobačaj se može obaviti do 10. tjedna trudnoće, a tek iznimno kasnije ako je utvrđeno da je ugroženo zdravlje žene ili ploda. Obavlja se isključivo u bolnicama. No, liječnicima je dopušten priziv savjesti pa mnogi pobačaje ne rade.
"U ovim manjim okolnim ustanovama i u našoj klinici isto tako ima liječnika koji pobačaj ne rade, ali služba je organizirana tako da je ženama omogućeno da, ako se odluče za prekid trudnoće, im je to omogućeno", kaže Andrijana Muller, predstojnica Klinike za ginekologiju KBC-a Osijek, za RTL.
Priziv savjesti nije dobro reguliran
Iz organizacija koja se bave ženskim pravima smatraju i da priziv savjesti nije dobro zakonski reguliran.
"Na koji način je to regulirano, koje su to procedure, tko to monitorira, to nije regulirano, jednostavno ne postoji. Ono čemu žene pribjegavaju je pobačaj u privatnim klinikama, što je zapravo ilegalno u Hrvatskoj ili eventualno odlasci negdje van Hrvatske", pita se Nataša Bijelić iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI).
Jedan od razloga je zasigurno i cijena. U Srbiji se cijene izvođenja abortusa kreću od 270 kuna na više, u Bosni i Hercegovini od 400, a u hrvatskim bolnicama zahvat stoji od 850 do 3000 kuna.
Zbog svega navedenog, žene u Hrvatskoj stavljene su u nepovoljniju situaciju od žena u susjednim zemljama te im pobačaj ostaje teško dostupan.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati