Zašto je Alep važan?
Foto: FAH
ALEP, grad na sjeveru Sirije, četiri je godine poprište najžešćih borbi između snaga odanih režimu Bashara al-Assada i pobunjenika koji ga žele svrgnuti s vlasti.
>> ULICE ALEPA PUNE LEŠEVA Pobunjenici napuštaju grad pred padom
Od početka studenog vladine su snage krenule u veliku ofenzivu tijekom koje su uspjele zauzeti gotovo cijeli istočni dio grada, koji se do sada nalazio u rukama pobunjenika. Oni su sada na rubu poraza.
Deseci tisuća civila pobjegli su iz tog područja, ali prema podacima UN-a na stotine njih je ubijeno ili je nestalo otkad su vladine snage upale u taj dio grada. S druge strane, UN javlja da i pobunjenici sprečavaju civile od bijega.
Zašto je Alep važan?
Alep je nekada bio najveći sirijski grad s populacijom od 2,3 milijuna. Ujedno je bio industrijsko i financijsko središte zemlje. Stara jezgra grada pod zaštitom je UNESCO-a, a poznata je po tome što je nekada bila golemo trgovačko središte.
Kada je 2011. godine počela pobuna protiv Assada, u Aleppu nije bilo velikih prosvjeda ili žestokih borbi koje su potresale druge sirijske gradove.
Ali 2012. godine Alep te pretvorio u glavno bojno polje.
Pobunjenici su pokrenuli ofenzivu kako bi izbacili vladine snage sa sjevera Sirije. Grad je ubrzo podijeljen na dva dijela - pobunjenici su zauzeli istočni dio, a vlada zapadni dio grada.
Tijekom iduće četiri godine, najteže borbe preselile su se upravo u Alep i postalo je jasno da će onaj tko osvoji ovaj grad u konačnici pobijediti u ratu koji bijesni Sirijom već pet godina i koji je uzeo na stotine tisuća života.
Tko se bori u Alepu?
S vladine strane u Alepu se bore državne snage potpomognute ruskim zračnim snagama i šijitskim milicijom - uključujući borce iz Irana, Iraka, Afganistana, Libanona i Pakistana.
Sunitska opozicija, odnosno pobunjenici, sastavljena je od nekoliko pobunjeničkih skupina koje financiraju protivnici Assadovog režima - uključujući SAD, Saudijsku Arabiju i Tursku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati