Dokazano da se ženama u trudnoći drastično mijenja struktura mozga, a na staro se vraća tek nakon dvije godine
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: 123rf
TRUDNOĆA utječe na značajne promjene u strukturi i veličini pojedinih dijelova ženina mozga koje mogu trajati i pune dvije godine nakon porođaja, a čini se da su važne jer pripremaju majke za zadaće koje im donosi majčinstvo, pokazalo je nedavno provedeno istraživanje nizozemskih znanstvenika.
Kod majki s najizraženijim promjenama tijekom testiranja je evidentirana viša razina emocionalne povezanosti s vlastitim bebama nego kod žena u čijem su mozgu promjene bile manje.
"Studija nam prvi put pruža uvid u to na koji način trudnoća utječe na strukturu sive materije u ljudskome mozgu", kazala je voditeljica studije i profesorica na nizozemskom Sveučilištu Leiden, Elseline Hoekzema.
Iako nije u potpunosti jasno zbog čega kod trudnica dolazi do ovakvih promjena u strukturi dijelova mozga, moguće je da one pomažu ženama u pripremi za socijalne zadaće majčinstva, pišu znanstvenici u stručnome časopisu Nature Neurosciences.
Za potrebe studije Hoekzema i suradnici su, prije i poslije porođaja skenirali mozak 25 žena koje su rodile prvi put kako bi otkrili strukturalne promjene koje u sivoj tvari njihova mozga uzrokuje trudnoća. U testiranju je sudjelovalo i 19 muškaraca koji su postali očevi prvi put, 17 muškaraca bez djece i 20 žena koje nisu nikad rodile.
U odnosu na ostale sudionike studije, kod žena koje su prvi put postale majke zamijećen je značajan gubitak sive tvari u dijelovima mozga povezanim s "teorijom uma", odnosno sposobnošću pripisivanja mentalnih stanja (namjera, želja, vjerovanja) sebi i drugima.
Kada su ženama koje su prvi put postale majke znanstvenici pokazali fotografije njihovih beba, opazili su snažniju aktivnost u dijelovima mozga koje je izmijenilo "drugo stanje" nego dok su gledale fotografije drugih beba.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gotovo sve izmjene sive tvari i dalje su se mogle vidjeti nakon screeninga i dvije godine poslije ženina porođaja, uz izuzetak djelomične obnove sive tvari u hipokampusu, dijelu mozga zaduženom za pamćenje.
Osim što je studija provedena na malom broju ispitanica, njezina je ograničenost i u tome što nije donijela informaciju o tome kada i zašto se promjene događaju kod žena koje prvi put postaju majke. Ostaje nejasno i uzrokuju li promjene u dijelovima mozga devetomjesečna trudnoća, višesatni porođaj ili prvi dani i tjedni povezivanja majke i novorođenčeta, ističe dr. Rebecca Saxe, neuroznanstvenica s jednog američkog instituta za tehnologiju koja nije sudjelovala u studiji.
Unatoč nedostacima, rezultati studije pridonijet će nizu dosad poznatih činjenica o promjenama koje se događaju u mozgu žene za vrijeme "drugoga stanja" i roditeljske faze, smatra dr. Mel Rutheford, psihologinja sa sveučilišta McMaster u Ontariju.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati