Hrvatska znanstvenica kreće u razotkrivanje velike meteorološke misterije
Foto: Index
ŽELJKA Fuchs, hrvatska znanstvenica koja je niz godina radila na Sveučilištu u Splitu, uskoro na području Tihog oceana i jugozapadnih Kariba započinje s istraživanjem uzroka nastanka razornih oluja i ekstremnih padalina, koje sve više utječu na našu svakodnevnicu.
Riječ je o velikom projektu vrijednom 2,8 milijuna dolara koji će dr. Fuchs voditi zajedno s kolegom David J. Raymondom, a u sklopu kojega će letjeti i u tropske oluje.
Misterij nastanka razornih oluja
Hrvatska znanstvenica Željka Fuchs uskoro kreće s provođenjem velikog istraživačkog projekta čiji je cilj razotkrivanje velike meteorološke misterije nastanka razornih oluja i ekstremnih padalina. Američka nacionalna znanstvena zaklada znanstvenicima je dodijelila 2,8 milijuna dolara za istraživanje konvekcije, odnosno fizikalnog procesa koji je odgovoran za stvaranje kumulonimbus oblaka i razornih oluja koje on sa sobom nosi.
U sklopu aktivnosti projekta OTREC (Organization of Tropical East Pacific Convection ) Fuchs i Raymond letjet će u srce tropske konvekcije, koja je osnovni fizikalni proces odgovoran za većinu vremenskih prilika, pa tako i za stvaranje tropskih ciklona i uragana. Za lokaciju istraživanja odabrano je područje Tihog oceana i jugozapadnih Kariba, pošto je konvencija najčešća pojava u tropskoj atmosferi, što to područje čini prirodnim laboratorijem za istraživanje tog procesa.
Sveti gral meteorologije
Američki meteorolozi ovu pojavu često nazivaju i Svetim Gralom meteorologije, a upravo bi hrvatska znanstvenica mogla biti zaslužna za skoro razjašnjenje ove meteorološke misterije, koja će značajno unaprijediti našu svakodnevnicu. Pravovremeno predviđanje pojavljivanja velikih oluja i ekstremnih padalina doprinijet će razvoju i održivosti niza sektora, bilo da je riječ o poljoprivredi ili proizvodnji hrane, do primjerice razvoja turizma i održavanja javne infrastrukture.
"Vremenske i klimatske prognoze postaju sve bitnije i utjecajnije na naše živote. Ekstremne vremenske pojave poput toplinskih udara, suša, poplava, tornada i uragana utječu na našu svakodnevicu, odnosno na poljoprivredu, šumarstvo, turizam i gospodarstvo općenito, a posljedice postaju sve teže i vidljivije. S klimatskim promjenama vremenske prognoze postat će još neophodnije, a samo kao primjer toga uzmite prognoze poljoprivrednih doprinosa, jer u suprotnom samo taj sektor svake godine mogao bi ostvarivati značajne gubitke", istaknula je dr. Željka Fuchs.
Fuchs dodaje kako vremenske prognoze ovise o našem poznavanju fizike i o dostupnim podacima, odnosno motrenjima koja ulaze u modele. "Ako ne razumijemo fiziku koja ulazi u model, prognoza neće biti točna, a ako nemamo motrenja ne možemo potvrditi ni je li i fizika točna"
Primjenjivo na cijeli svijet
Ovdje do značaja dolaze projekti poput OTREC-a, koji skupljaju podatke leteći unutar i okolo olujnih oblaka. Fuchs tvrdi kako su idealna područja za istražvanje konvekcije istočni Tihi ocean i jugozapadni Karibi i ono što se na tom području otkrije primjenjivo će biti na cijeli svijet. Rezultatima istraživanja poboljšat će se vremenski i klimatski modeli, a rezultat toga bit će unaprjeđenje kvalitete života ljudi na cijeloj planeti.
Mjerenja u sklopu projekta OTREC započinju u ljeto 2019. godine, a projektni operativni centar bit će u Kostariki.
Dr. Željka Fuchs doktorirala je na New Mexico Techu 2006. godine te se potom vratila u Hrvatsku. 10 godina svoje karijere u Hrvatskoj provela je na Prirodoslovno matematičkom fakultetu u Splitu, gdje je vodila veliki europski projekt EMBRACE, a dugi niz godina organizirala je i Festival znanosti u Splitu. Posljednje dvije godine živi u SAD-u, a trenutno obnaša funkciju direktorice novoosnovanog Centra za klimu i vodu na New Mexico Techu, čiji cilj je primjena njihovih znanstvenih spoznaja na konkretne ekonomske i društvene probleme, kojih će biti sve više s klimatskim promjenama.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati