Zapadne sile zahtijevaju prestanak nasilja u Mjanmaru
Foto: Hina
VELIKA Britanija, Francuska i Australija pozvale su mjanmarsku čelnicu Aung San Suu Kyi da pomogne kako bi se okončalo vojno nasilje prema muslimanima Rohindžama, a njezin savjetnik za sigurnost rekao je da se svi izbjegli mogu vratiti, ali da je to proces o kojemu se mora razgovarati.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guerres pozvao je prošli tjedan vladu Mjanmara da prekine vojnu operaciju protiv Rohindža kojih je 400.000 izbjeglo u susjedni Bangladeš gdje im prijeti smrt zbog nestašica hrane i vode te smještaja, a taj egzodus trećine pripadnika muslimanske zajednice nazvao je etničkim čišćenjem.
"Osigurat ćemo da se svi izbjegli mogu vratiti svojim domovima, ali to je proces o kojemu moramo razgovarati", rekao je mjanmarski savjetnik za sigurnost Thaung Tun jučer nakon ministarskog sastanka o krizi kojemu je domaćin Velika Britanija a održava se na rubu sjednice Opće skupštine UN-a.
"Želimo osigurati da humanitarnu pomoć dobiju svi koji je trebaju, bez diskriminacije. U tome smo se suglasili", rekao je.
Danas u UN-u o krizi u Mjanmaru
Dobitnica Nobelove nagrade za mir Aung Sang Suu suočila se s jakim inozemnim kritikama jer nije zaustavila nasilje. Ona će danas u UN-u govoriti o krizi koju je SAD opisao kao "odlučujući trenutak" za Mjanmar.
"Očekujemo od Aung Sang Suu Kyi čvrstu izjavu u tom smjeru", rekao je francuski ministar vanjskih poslova Jean-Yves le Drian u New Yorku.
Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson bio je domaćin ministarskog sastanka na kojemu se razgovaralo o načinima rješavanja krize koja je pogodila Rohindže, a na sastanku su bili ministri Turske, Australije, Indonezije, Švedske te američka veleposlanica pri UN-u Nikki Haley.
"Nastojimo postići da se svi složimo u tome da - kao prvo - ubijanja moraju prestati i nasilje mora prestati", rekao je Johnson prije sastanka.
Očekuju rješenje "tragedije"
Do nedavnog nasilja, u pokrajini Rahin živjelo je oko milijun Rohindža. Većini su bila nametnuta stroga ograničenja putovanja i nisu mogli dobiti državljanstvo u zemlji u kojoj mnogi budisti na njih gledaju kao na ilegalne imigrante iz Bangladeša.
Australska ministrica vanjskih poslova Julie Bishop rekla je da želi od Suu Kyi čuti rješenje za "tragedije koja je poprimila enormne razmjere". Ona je kazala da su tijekom ministarskog sastanka u New Yorku "svi bili jedinstveni u stajalištu da se nasilje mora okončati te se mora sklopiti primirje".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati