Doktori objavili popis 20 najbolnijih stanja
NITKO ne želi osjetiti bol, ali ona je ponekad neizbježna. Međutim, postoje neka zdravstvena stanja koja uzrokuju bol s kojom se teško nositi. Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije objavila je popis 20 stanja koja se smatraju najbolnijima, što znači da imaju velik utjecaj na našu svakodnevicu.
Endometrioza
Endometrioza je nevjerojatno bolna i može utjecati na žene bilo koje dobi. Riječ je o reproduktivnom poremećaju do kojeg dolazi kada stanice koje pripadaju sluznici maternice počinju rasti izvan nje, odnosno na drugim organima gdje im nije mjesto.
Endometrioza se ne može izliječiti, ali može se kontrolirati. Simptomi uključuju bol u zdjelici, bol nakon spolnog odnosa, mučninu, obilne i bolne cikluse i poteškoće s trudnoćom.
Herpes zoster
Herpes zoster je infekcija koja uzrokuje bolan osip u obliku mjehurića ispunjenih tekućinom. Prvi znakovi uključuju osjećaj bockanja na koži ili glavobolju. Osip je prilično bolan, a može potrajati i do četiri tjedna.
Iskliznuće diska
Iskliznuće diska poznato je i kao prolaps ili hernija diska. Do ovog stanja dolazi kada mekani unutarnji dio diska iskoči iz svog ležišta u kralježnični kanal.
Ako tkivo pritišće živce koji se spuštaju niz leđnu moždinu, to može izazvati mučnu bol u donjem dijelu leđa, utrnulost u ramenima, rukama, leđima, nogama ili stopalima, bol u vratu, slabost mišića i išijas.
U većini slučajeva odmor, blaga tjelovježba i lijekovi protiv bolova čine čuda, dok je u težim situacijama jedini spas operacija.
Upala slijepog crijeva
Upala slijepog crijeva obično počinje boli u sredini trbuha koja se može pojaviti i nestati. U roku od nekoliko sati, bol se širi do donje desne strane, gdje se nalazi slijepo crijevo, te postaje stalna i jaka. Pritisak na ovo područje, kašljanje ili hodanje mogu pogoršati bol.
Ako imate upalu slijepog crijeva, možete imati i druge simptome, uključujući mučninu, gubitak apetita, zatvor ili proljev i visoku temperaturu.
Smrznuto rame
Smrznuto rame karakterizira bolno i ukočeno rame mjesecima, čak i godinama, a događa se kada se tkivo oko ramenog zgloba upali. Ovo stanje obično se liječi vježbama za ramena i lijekovima protiv bolova.
Cluster glavobolja
Cluster glavobolje su nesnosni napadi boli u jednoj strani glave, koji se često osjećaju oko oka. Počinju brzo i bez upozorenja. Svatko ih može dobiti, ali češće su kod muškaraca i obično se javljaju u 30-im ili 40-im godinama.
Lom kosti
Lom ili prijelom kosti može se dogoditi nakon nesreće poput pada ili udarca nekim predmetom. Tri najčešća znala su bol, oteklina i deformacija.
Kompleksni regionalni bolni sindrom
Kada osoba doživljava stalnu tešku i iscrpljujuću bol, možda je riječ o kompleksnom regionalnom bolnom sindromu. Iako je većina slučajeva tog stanja potaknuta ozljedom, rezultirajuća bol je puno jača i dugotrajnija od normalne.
Srčani udar
Srčani udar karakteriziraju bol u prsima, otežano disanje i osjećaj slabosti i tjeskobe. Događa se kada je dotok krvi u srce iznenada blokiran, obično krvnim ugruškom. Nedostatak krvi u srcu može ozbiljno oštetiti srčani mišić i opasan je po život pa je potrebno hitno potražiti medicinsku pomoć.
Artritis
Artritis je uobičajeno stanje koje uzrokuje bol i upalu u zglobu. Osteoartritis i reumatoidni artritis dva su najčešća tipa artritisa. U Hrvatskoj od reumatoidnog artritisa boluje oko 50.000 osoba.
Giht
Giht uzrokuje iznenadnu jaku bol u zglobovima. Može ga biti teško dijagnosticirati jer su simptomi slični drugim stanjima. Napadaji gihta obično se liječe protuupalnim lijekovima.
Anemija srpastih stanica
Anemija srpastih stanica naziv je za skupinu nasljednih zdravstvenih stanja koja utječu na crvena krvna zrnca. To je ozbiljno zdravstveno stanje koje traje cijeli život, iako liječenje može pomoći u upravljanju većinom simptoma.
Migrena
Migrena je obično umjerena ili jaka glavobolja koja uzrokuje pulsirajuću bol na jednoj strani glave. Uz nju se mogu javiti i mučnina i povećana osjetljivost na svjetlo ili zvuk. To je uobičajeno stanje koje pogađa jednu od pet žena i jednog od 15 muškaraca.
Išijas
Išijas je intenzivna bol u području donjeg dijela leđa i gluteusa koja se širi duž zahvaćene noge sve do stopala. Simptomi se mogu pogoršati prilikom kretanja, kihanja ili kašljanja. Obično traje od četiri do šest tjedana, ali ponekad i duže.
Bubrežni kamenac
Bubrežni kamenac može se razviti u jednom ili oba bubrega, a najčešće pogađaju osobe u dobi od 30 do 60 godina. Obično se nalazi u bubrezima ili u mokraćovodu i može biti iznimno bolan te dovesti do infekcije bubrega ili nepravilnog rada bubrega, ako se ne liječi.
Trigeminalna neuralgija
Za ovo stanje možda niste čuli, ali radi se o iznenadnoj, jakoj boli u licu koja se često opisuje kao oštra bol ili kao strujni udar u čeljusti, zubima ili desnima. Obično se događa u kratkim, nepredvidivim napadima koji mogu trajati od nekoliko sekundi do otprilike dvije minute i prestaje jednako iznenadno kao što i počinje.
Akutni pankreatitis
Gušterača je mali organ, smješten iza želuca, koji pomaže u probavi. Kada se upali na kraći period, govorimo o akutnom pankreatitisu. Stanje, u većini slučajeva, prolazi u roku od tjedan dana.
Međutim, postoji i teški akutni pankreatitis, koji može uzrokovati ozbiljne komplikacije.
Čir na želucu
Čir na želucu je otvorena rana koja se razvija na sluznici želuca. Najčešći simptom je žareća ili probadajuća bol u središtu trbuha.
Fibromialgija
Fibromialgija je dugotrajno stanje koje uzrokuje bol u cijelom tijelu. Osim boli, ljudi također mogu iskusiti povećanu osjetljivost na bol, ekstremni umor, ukočenost mišića, poteškoće sa spavanjem, probleme s mentalnim procesima, glavobolje i sindrom iritabilnog crijeva.
Iako trenutačno ne postoji lijek za fibromialgiju, postoje tretmani koji pomažu u ublažavanju nekih simptoma i olakšavaju život s tim stanjem.
Bolovi nakon operacije
Bolovi nakon operacije su uobičajeni, iako njihov intenzitet varira ovisno o vrsti operacije.
Ali prekomjerna bol nakon operacije nije dobra, osobito ako imate osjećaj da je neizdrživa, kažu liječnici. Ako ste zabrinuti zbog bilo kojeg simptoma, posjetite liječnika opće prakse, a u hitnim slučajevima nazovite 194.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati