Gastroenterologinja savjetuje što trebamo piti kako bismo ublažili žgaravicu
KADA nakon obilnog obroka osjetimo oštru, peckajuću bol u donjem dijelu prsa, znamo da imamo žgaravicu. S njom često dolazi neugodan osjećaj peckanja u prsima. Uz nju možemo osjetiti refluks hrane ili kiseline u grlo. Ona može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati, a često se pogoršava nakon jela ili ako legnemo ubrzo nakon obroka.
Gastroenterologinja dr. Yi Qin objašnjava da, kada jedemo, hrana prolazi kroz jednjak koji povezuje usta i želudac. Na dnu jednjaka nalazi se ventil nazvan donji ezofagealni sfinkter. Taj se ventil otvara kako bi propustio hranu i zatim zatvara kako bi zadržao sadržaj želuca.
Unutar želuca nalazi se snažna kisela smjesa koja započinje proces probave hrane. Ponekad se ventil koji odvaja želudac i jednjak privremeno opusti, a dio te kisele smjese vrati u jednjak. To se naziva refluks kiseline. Kada imamo refluks kiseline, često osjećamo peckanje koje nazivamo žgaravicom, a ponekad osjetimo i povratak sadržaja želuca u prsa, piše Parade.
Povremena žgaravica je uobičajena, no česta žgaravica može ukazivati na gastroezofagealnu refluksnu bolest i zahtijeva savjet liječnika kako bi se spriječila ozbiljna oštećenja jednjaka.
Što piti za olakšanje žgaravice?
"Žgaravica je vrlo neugodan osjećaj, stoga je važno znati da citrusni sokovi, alkohol, kava i gazirana pića često izazivaju žgaravicu", ističe dr. Qin. No, postoje i napitci koji mogu ublažiti žgaravicu i pomoći nam da se brže vratimo svom uobičajenom stanju.
Biljni čajevi
"Biljni čajevi poput čaja od sladića ili kamilice mogu umiriti želudac, dok metvica može izazvati refluks kiseline", objašnjava dr. Qin. Dijetetičarka Katrina Hartog složila se s dr. Qinom i kao još jedan izbor izdvojila čaj od đumbira, koji je poznat kao prirodan narodni lijek za smirivanje želuca koji može pomoći kod žgaravice.
"Jednostavan recept za čaj od đumbira: nasjeckajte komad đumbira na tri kriške, prelijte vrućom vodom i dodajte malo meda za slatkoću", predlaže Hartog.
Mlijeko
Mlijeko s malo masnoće i biljna mlijeka, poput bademovog ili sojinog, odlična su za smirivanje žgaravice. "Mlijeko neutralizira želučanu kiselinu i ublažava žgaravicu", objašnjava dr. Qin.
Voda
Poznato je da je konzumacija dovoljno vode ključna za cjelokupno zdravlje. Voda regulira tjelesnu temperaturu, poboljšava funkciju mozga, povećava razinu energije i još mnogo toga. "Ponekad su najjednostavnija rješenja najbolja", tvrdi dr. Hartog.
Prevencija žgaravice
Za žgaravicu je najvažnija prevencija. "Promjene životnog stila, poput prilagodbe prehrane, smanjenja kofeina i alkohola, izbjegavanja prejedanja i masne hrane, su ključne" objašnjava dr. Nate Favini. Također, izbjegavajte kasne obroke, ležanje nakon jela i pušenje, savjetuje Favini.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati