Koliko kalorija doista možemo sagorjeti omiljenim ljetnim sportom?
Foto: Instagram
OMILJENA ljetna aktivnost mnogima je vjerojatno dobro staro plivanje koje ima niz prednosti - rashladit će nas, razbuditi sva čula, dobro razgibati, a da se pritom nećete prekomjerno znojiti.
Osim toga, plivanje spada u aktivnosti uz koje se i lakše mršavi pa nas je stoga logično zanimalo koliko se u prosjeku plivanjem može sagorjeti kalorija, postoje li bolji ili lošiji načini plivanja te je li isto jesmo li muško ili žensko.
Odgovore na ta pitanja nismo drugo tražili. Ljeto je i nekako nas sve zanima baš to pitanje - možemo li plivanjem smršaviti?
Prvo što nam je zapelo za oko na ovu temu zapravo je jedna negativna činjenica - ona da se plivanjem zapravo najsporije uklanjaju masne naslage, ali to je stvar koju ne možemo primijeniti na ljetnim rekreativcima, s obzirom na to da je tijelo profesionalnih sportaša ipak malo drugačije od prosječnog. A profesionalnom plivaču treba malo više masnih naslaga, ne zbog energije, već za očuvanje temperature tijela. No baš zato pravilo da se plivanjem ne smanjuju naslage ne smijemo uzeti kao jedinu istinu jer mi pričamo o rekreativcima, onima koji odlaze na more i to vrijeme koriste za mini plivačke treninge.
Za takve slijede malo drugačije "istine".
Prva i odmah dobra jest ta da će svaki prosječni plivač plivanjem moći spaliti i kalorije i naslage, no koliko točno, u kojem periodu i s kojim dužinama plivanja (koliko minuta dnevno) sve ovisi i o ovome: jeste li muško ili žensko, kako plivate (kojim stilom i koliko ste uopće vični plivanju), u kakvoj vodi plivate i drugim faktorima.
Postoji nekoliko različitih izračuna koliko se plivanjem u prosjeku sagorijeva kalorija i prema njima je neki određeni prosjek da žene koje plivaju prosječno (nisu ni napredne niti loše plivačice) jednu nautičku milju, odnosno 1,85 kilometara, mogu sagorjeti oko 300 kcal, dok će za istu duljinu, istim načinom plivanja, muškarci sagorjeti oko 440 kcal.
Velika je pak razlika u tome kako plivate jer ako niste baš neki plivač, zapravo biste mogli sagorjeti puno više kalorija, čak i dvostruko više jer loši plivači jednostavno previše energije troše na održavanje na vodi i muče se otplivati zacrtanu dionicu, no s druge strane oni plivaju kraće i veće su šanse da će nakon plivanja biti jako gladni.
Voda tako djeluje na organizam i zato je jako važno, baš kod plivanja, znati jednu neminovnu stvar - ničiji vam prosjek ne bi trebao biti važan osim vašeg, a postoji trik s kojim ćete moći zaključiti je li plivanje za vas dobro, hoćete li tako smršaviti ili na koncu dobiti koji kilogram, a otkrit ćete ga tako da nakon plivanja vidite jeste li gladni, možete li izdržati do sljedećeg obroka ili automatski iz vode morate sjesti za stol. Jer ako je ovo posljednje vaš slučaj, možda bi bilo bolje da za mršavljenje ipak nađete neku drugu vodenu aktivnost. Možda obično vježbanje u vodi, odnosno izvođenjem takozvanih vertikalnih vježbi, ili još bolje - hodanje u vodi.
Iako je plivanje vrlo zdravo, zapravo se najboljom vodenom vježbom smatra hodanje u vodi. Samo 20-ak minuta umjerenog hoda kroz dovoljno duboku vodu (iznad kukova) natjerat će cijelo vaše tijelo da radi kao urica - aktivirat ćete svaki mišić bez ikakva napora za zglobove, uz dodatne prednosti kao što je hidromasaža i borba protiv celulita.
A ako pak odlučite kombinirati hodanje, vertikalne vježbe i plivanje različitim stilovima, što ćete se dulje baviti tom osvježavajućom aktivnosti, prije ćete i doseći svoj cilj. To vam je zajamčeno!
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati