Liječnik glasao za lasersko skidanje dioptrije, a sada ga želi zabraniti
BIVŠI savjetnik američke Agencije za hranu i lijekove (FDA) Morris Waxler, koji je glasao za lasersko skidanje dioptrije (LASIK), sada smatra da bi ta operacija trebala biti zabranjena.
Iako je postupak namijenjen za poboljšanje vida, neki liječnici su se predomislili zbog izvještaja pacijenata o oštećenju vida nakon operacije.
Cilj ove operacije je ispraviti vid u samo nekoliko minuta, koristeći lasere koji rade rezove i preoblikuju mali dio rožnice.
No, Waxler, jedan od stručnjaka koji je glasao za odobrenje laserske operacije, sada želi povući tu odluku zbog onoga što se sada zna o potencijalnim dugoročnim učincima na zdravlje.
"Vjerujte mi kad kažem da ovo apsolutno treba maknuti iz ponude medicinskih usluga", izjavio je i dodao da su zanemarili neke važne podatke, prenosi portal People.
"U osnovi smo zanemarili podatke o izobličenjima vida koja su trajali godinama. Pregledao sam dokumentaciju i zaključio da ovo nije dobra stvar."
Posljednjih godina Waxler je neovisno analizirao podatke i promatrao stopu komplikacija vida do 30% pa je podnio zahtjev za opoziv LASIK-a.
Međutim, FDA je demantirala taj prijedlog jer, kako kažu, nisu pronašli sigurnosne probleme vezane uz laserske uređaje.
Navodno su ovo uobičajene nuspojave
Prema klinici Mayo, uobičajene nuspojave laserske operacije oka uključuju suhe oči i privremene poremećaje vida, a neki su pacijenti pod utjecajem prekomjernih korekcija, astigmatizma, pa čak i potencijalnog gubitka vida.
Dok više od 95 posto pacijenata kaže da je zadovoljno rezultatima postupka, koji stoji oko 15 tisuća kuna po oku, drugi prijavljuju da trpe bolne i razorne komplikacije.
"Za pacijente koji imaju bolove potrebno je liječenje i njega. Ali rizik od kroničnih bolova je vrlo nizak", rekao je doktor John Vukich, predsjednik Kliničkog odbora za refraktivnu kirurgiju.
Svatko tko razmatra lasersku operaciju skidanja dioptrije treba razgovarati s liječnikom koji će napraviti procjenu mogućih rizika.
"Postoje pacijenti koji su odbijeni. Čak 10 do 20% pacijenata je u stanju zbog kojeg su manje idealni kandidati za zahvat, ali većini se savjetuje i preusmjerava ih na neki drugi način kojim se možda može popraviti njihov vid", navodi Vukich.
Žalbe zbog LASIK-a bile su u središtu pažnje FDA 2008., kao i 2017. prilikom istraživanja na više od 500 pacijenata, koji su opisali svoje iskustvo vida prije LASIK-a te tri i šest mjeseci nakon operacije. Samo 2% pacijenata prijavilo je komplikacije, prenosi portal People.
Vukich kaže da je važno znati da će se, onima koji imaju problema s vidom, nakon laserske operacije vid poboljšati.
"Znamo da većini pojedinaca koji imaju suho oko i druga stanja gotovo uvijek postaje bolje u roku od tri do šest mjeseci. Bit će vrlo rijetkih slučajeva pojedinaca koji mogu imati poteškoće koje se mogu pripisati operaciji, ali mislim da to vrijedi za bilo kakav postupak", smatra Vukich.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati