Nutricionistica upozorava na naizgled zdravu hranu koja šteti zdravlju crijeva
ZDRAVLJE crijeva ključni je aspekt sveukupnog blagostanja i igra značajnu ulogu u kontroli težine. Uravnotežen crijevni mikrobiom doprinosi zdravoj probavi, pospješuje metabolizam i pomaže u regulaciji tjelesne težine. Međutim, nije sve dobro za naša crijeva ili struk. Dakle, važno je voditi računa o određenoj hrani i namirnicama koje se čine zdravima, a zapravo mogu uzrokovati probavne probleme i pridonijeti debljanju.
Stoga je dijetetičarka i nutricionistica Krutika Nanavati upozorila na takvu hranu koja bi mogla loše utjecati na zdravlje crijeva, ali i na liniju.
1. Suho voće
Iako suho voće sadrži važne vitamine, minerale i vlakna, također je koncentrirano u prirodnim šećerima i kalorijama. Konzumacija velikih količina suhog voća može dovesti do skokova u razini šećera u krvi, pridonoseći otpornosti na inzulin i debljanju.
"Iako suho voće nudi vitamine i minerale, njegova veća koncentracija prirodnog šećera u usporedbi sa svježim voćem može poremetiti ravnotežu crijevnih bakterija uzrokujući nadutost. Određeno suho voće može sadržavati sulfite, konzervanse koji potencijalno doprinose neravnoteži u crijevnom mikrobiomu i probavnim problemima kod osjetljivih osoba", kaže Nanavati za SheFinds. Osim toga, dodaje da pretjerana konzumacija suhog voća može uzrokovati debljanje.
2. Granola pločice
Iako se reklamiraju kao zdrave, mnoge granole kupljene u trgovini pune su dodanih šećera, nezdravih masnoća te kalorijski bogatih sastojaka poput orašastih plodova i suhog voća.
Nanavati ističe: "Često se reklamiraju kao zdrave grickalice, ali granola pločice mogu biti bogate kalorijama zbog dodanih šećera, ulja i prerađenih žitarica. Također, često sadrže koncentrirane oblike šećera poput sirupa, što pridonosi problemima povezanim s crijevima."
3. Zaslađeni jogurt
Zaslađeni jogurti, iako se često reklamiraju kao zdrava opcija, mogu sabotirati ciljeve mršavljenja. Prepuni su dodanog šećera i umjetnih sastojaka te mogu poremetiti zdravlje crijeva i uzrokovati nadutost, upalu i debljanje oko struka.
"Mnogi kupljeni jogurti imaju previše dodanog šećera, što premašuje preporučeni dnevni unos. Višak šećera potiče rast štetnih crijevnih bakterija, što dovodi do upala, nadutosti i problema s probavom. Određeni jogurti sadrže umjetne zaslađivače, za koje studije pokazuju da bi potencijalno mogli poremetiti sastav crijevnog mikrobioma i doprinijeti debljanju", ističe Nanavati.
Osim toga, mnogi zaslađeni jogurti ne osiguravaju dovoljno vlakana.
"Vlakna su ključna za održavanje zdravih crijeva. Nedovoljan unos vlakana može rezultirati zatvorom i unosom više kalorija nego što je potrebno", zaključila je Nanavati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati