Ozljeda prednjeg križnog ligamenta
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: 123rf
VAŠE koljeno svakodnevno podnosi veliko opterećenje. Skupine koje najčešće pate od boli u ovom dijelu tijela su sportaši i bivši sportaši, pretili ljudi jer njihova koljena moraju podnositi veliku težinu i osobe koje ne unose dovoljnu količinu kalcija i minerala te im zbog toga slabi koštano tkivo.
Bitno je voditi brigu o koljenu prije nego ono postane bolno, a za to je potrebno dobro razgibati koljeno prije svake aktivnosti koja iziskuje napor koljena.
Zglob koljena je jedan od najvećih zglobova na našem tijelu koji se sastoji od natkoljenične i dvije potkoljenične kosti, one su povezane ligamentima koje možemo podijeliti na tri skupine. Prva skupina pojačava zglobnu čahuru, druga učvršćuje zglob sa strane, a treću čine ukriženi ligamenti u unutrašnjosti zgloba. Ligamenti imaju funkciju stabilizacije i kontrole pokreta koljenog zgloba, pa u slučaju da dođe do njihova puknuća, koljeno će izgubiti stabilnost i pojaviti će se bol. Meniskus se nalazi između kosti i isto ima funkciju stabilizacije koljena kod pokreta. Sve spomenute strukture nažalost podložne su ozljedama, a bitne su za pravilnu funkciju koljena.
Pomoću ukriženih ligamenata ostvarujemo čvrstoću, oni vode pokrete koji se događaju u zglobu koljena. Prilikom djelovanja oni se izmjenjuju i to na način da je jedan dio napet dok je drugi dio labav i obrnuto. Izuzetno su bitni kod ograničavanja kretnji jer određuju vrstu i granicu najvećeg raspona kretnji u zglobu koljena.
Prednji križni ligamenti imaju zadatak spriječiti zglobnu glavicu od “bježanja” prema naprijed, a tako i van njih npr. kod promjene pravca u košarci ili rukometu, pri padu u skijanju, doskoku u odbojci ili blokade potkoljenice u situacijama dok je tijelo još u pokretu – npr. uklizavanje u nogometu. U većini spomenutih slučajeva ozljeda se rješava operacijom, iako je moguće vratiti se sportskoj aktivnosti i bez operativnog zahvata. Velik broj osoba pokuša ovu ozljedu riješiti bez upravo na taj način međutim niz problema koji su uslijedili prisilili su ih na operativni zahvat.
Nakon operacije i fizikalne terapije bitno je vratiti koljenu njegovu stabilnost i snagu. Potrebno je ojačati mišićne skupine oko koljenog zgloba kineziterapijom i treningom. Zglob je dugo mirovao radi rehabilitacije te mu je potrebno vratiti pokretljivost, razgibati i istegnuti mišiće prije treninga snage. Terapija ovisi o stupnju ozljede, popratnoj ozljedi (npr. meniskus), dobi pacijenta i sportskoj aktivnosti. Ovisno u kojim uvjetima se nalazite može se odrediti neoperativno liječenje odnosno operativno.
Neoperativno liječenje se izabere ukoliko je ligament napukao, kada se ozlijeđena osoba malo kreće ili ako se radi o starijoj osobi.
Nakon fizikalne terapije možete izvoditi sljedeće vježbe kod kuće:
Tekst se nastavlja ispod oglasa
- Klizanje pete po podu – 2 serije x 8 + 8 ponavljanja svaka noga
- Stiskanje kvadricepsa u ležanju – 2 serije x 20 sekundi kontrakcije
- Mali most sunožni (eng. glute bridge) – 2 serije x 10 ponavljanja
- Mali most jednonožni – 2 serije x 8+8 ponavljanja svaka noga
- Čučanj do sjeda na stolicu – 2 serije x 8 ponavljanja
- Iskorak – 2 serije x 4+4 ponavljanja svaka noga
- Vožnja sobnog bicikla – 30 minuta
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati