Pijete li dovoljno vode: Pet načina da provjerite jeste li hidrirani
VODA je neophodna za naš život i zdravlje. Pomaže u održavanju tjelesne temperature, uklanjanju otpada ili toksina i dostavljanju hranjivih tvari različitim dijelovima tijela. Zato nam se stalno govori da trebamo piti oko osam čaša vode svaki dan. Ako se toga ne pridržavamo, mogli bismo uočiti znakove dehidracije.
No, dijetetičarka Sethulekshmi otkrila je koliko zapravo vode trebamo piti dnevno te, osim toga, i znakove koji ukazuju na dehidraciju.
Općenita smjernica je da se konzumira oko 240 mililitara vode osam puta dnevno
Određivanje odgovarajućeg dnevnog unosa vode ključno je za održavanje optimalnog zdravlja. Količina varira ovisno o pojedinačnim čimbenicima, ali općenita smjernica je da se konzumira oko 240 mililitara vode osam puta dnevno, što ukupno iznosi otprilike 1,9 litara, objasnila je dijetetičarka za HealthShots.
Međutim, ovo služi kao osnova, a individualne potrebe mogu se razlikovati. Čimbenici koji utječu na potrebe za vodom uključuju težinu, tjelesnu aktivnost i cjelokupno zdravlje.
"Nedovoljan unos vode utječe na volumen krvi i cerebrospinalnu tekućinu, pridonoseći glavoboljama", navodi dijetetičarka. Također, uporan loš zadah može biti znak dehidracije.
Ovo su još neki znakovi koji pokazuju jesmo li hidrirani.
1. Učestalost mokrenja
Redovito mokrenje pozitivan je pokazatelj da pijemo dovoljno vode, kaže Sethulekshmi. Dehidracija može dovesti do rijetkog mokrenja jer tijelo štedi vodu.
2. Osjećaj žeđi
Žeđ služi kao prirodni mehanizam koji signalizira potrebu za nadoknadom tekućine. Pojačana žeđ može ukazivati na dehidraciju zbog nedovoljnog unosa vode ili prekomjernog gubitka tekućine.
3. Stanje kože i usana
Hidratizirana koža djeluje vlažno i elastično. Suhe usne i koža mogu signalizirati dehidraciju.
4. Razina energije
Dehidracija smanjuje volumen krvi, smanjujući dostavu kisika i hranjivih tvari u tkiva. To može rezultirati umorom, jer je proizvodnja energije u tijelu otežana.
5. Boja urina
Dijetetičarka ističe da praćenje boje urina daje uvid u to jesmo li hidrirani odnosno dehidrirani. Blijedožuta mokraća ukazuje na odgovarajuću hidraciju, dok tamnožuta ili tamno narančasta mokraća ukazuje na dehidraciju i potrebu za povećanim unosom tekućine.
Voda je vitalna za zdravlje, no pretjerana konzumacija može dovesti do trovanja vodom ili hiponatrijemije. Ovo stanje nastaje kada postoji neravnoteža između vode i natrija u tijelu.
Za kraj, Sethulekshmi upozorava da prekomjerna hidracija uzrokuje oticanje stanica, uključujući stanice mozga, što rezultira zbunjenošću, pospanošću, glavoboljama, hipertenzijom i niskim otkucajima srca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati