Šest stvari koje otorinolaringolozi nikada ne rade
NA SLUH se često ne obraća dovoljno pažnje sve dok ne nastanu problemi. Mnoge navike, koje naizgled djeluju bezazleno, mogu dugoročno uzrokovati nepopravljivu štetu. Štoviše, posljedice tih navika često se ne primjećuju odmah, već se razvijaju godinama.
Kako bismo očuvali zdravlje ušiju, liječnici specijalizirani za ovo područje podijelili su savjete o tome što nikada ne rade kako bi zaštitili svoj sluh i zdravlje ušiju. Evo šest ključnih navika koje otorinolaringolozi izbjegavaju.
1. Ne izlaze iz kuće bez čepića za uši
"Nikada ne napuštam kuću bez para čepića za uši u svojoj torbici", kaže otorinolaringologinja dr. Maura Cosetti za HuffPost. Ističe da je gubitak sluha izazvan bukom vrlo čest i nepovratan pa je prevencija ključna za očuvanje zdravlja sluha.
2. Ne lete kada su prehlađeni bez odgovarajućih mjera opreza
"Nikada ne bih letio sa začepljenim nosom, a da ne uzmem dekongestiv ili koristim posebne čepiće za putovanja", objašnjava otorinolaringolog dr. Bradley B. Block. Dodaje kako letenje s prehladom može uzrokovati bol, nakupljanje tekućine u uhu ili čak pucanje bubnjića.
3. Ne ignoriraju gubitak sluha
"Nikada ne ignoriram gubitak sluha", ističe otorinolaringolog, dr. Sreekant Cherukuri. Istraživanja povezuju neliječeni gubitak sluha s većim rizikom od depresije, tjeskobe i demencije. Nošenje slušnih pomagala, prema istraživanju Johns Hopkinsa, smanjuje rizik od demencije za 32 posto.
4. Ne slušaju glasnu glazbu i podcast dok nose slušalice
"Ako osoba pokraj vas može čuti što slušate dok imate slušalice, vjerojatno je preglasno", upozorava otorinolaringolog dr. Robert Sataloff. Dodaje kako moderni uređaji često imaju limitatore glasnoće, ali preporučuje da nikada ne slušamo glazbu na maksimalnoj glasnoći.
5. Ne koriste neadekvatnu zaštitu za uši
"Izbjegavajte korištenje neadekvatne zaštite za uši", savjetuje dr. Sataloff. Preporučuje korištenje aplikacija za mjerenje razine buke i osiguravanje da razina zvuka ne prelazi 85 decibela, kako bi se spriječio trajni gubitak sluha.
6. Ne uzimaju ototoksične lijekove ako postoje alternative
"Uvijek je razumno pitati liječnika je li lijek ototoksičan i postoje li alternative", navodi dr. Sataloff. Ototoksični lijekovi, poput određenih antibiotika i kemoterapija, mogu uzrokovati trajni gubitak sluha, stoga je važno konzultirati se s liječnikom o mogućnostima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati