Šokirat ćete se kada vidite koliko bakterija živi u vašoj plastičnoj boci s vodom
Foto: 123rf
ISPRALI ste bocu s vodom i natočili novu prije treninga? Radimo to svi. Čak i ako uopće ne idemo na trening.
Plastične bočice donijele su jednu novu eru u naše živote i već smo se toliko sjedinili s njima da nam rijetko kada pada na pamet što to točno radimo, odnosno, koliko s tom običnom bocom vode unosimo svašta u svoj organizam.
Naravno, nitko ne mijenja svoju bočicu samo nekoliko puta godišnje. Bilo bi to suludo. Mijenjamo je jednom do dva puta na tjedan i to smatramo i više nego dovoljnim. Odsad više ne! Posebno otkako je na svjetlo dana izašla studija objavljena na The Treadmill Reviews.net-u.
Jer rezultati su i više nego šokantni!
Ekipa je uzela 12 ponovno iskorištenih boca i već nakon osnovnih testiranja utvrdila da se u njima nalazi oko 300.000 različitih bakterija koji tvore koloniju koja može preživjeti sama. I to uzevši uzorak od samo jednog četvornog centimetra!
Da bi shvatili u kolikoj je to mjeri loše usporedili su te rezultate s prožvakanim psećim igračkama na kojima su u prosjeku pronašli tek oko 3.000 različitih bakterija.
Drugim riječima to bi značilo da je puno zdravije i puno sigurnije polizati pseću igračku nego popiti vodu iz naoko čiste, isprane - vaše boce!
Plastika vs limenka vs staklena bočica
Oni koji već otprije imaju slična saznanja o bakterijskom tulumu na korištenim plastičnim bocama baš zbog toga češće posežu ili za staklenim ili aluminijskim bocama (ili onima od nehrđajućeg čelika). Jedne, druge, odnosno treće imaju veliku prednost pred plastikom, naravno, jer pričamo o materijalima koji nisu toliko podložni za razvoj bakterija.
Uostalom, mogu se prati i mašini za pranje suđe pa ćete samim time biti malo bezbrižniji po pitanju nagomilanih bakterija. Posebno ako ste u bočicu koji put napravili sok.
No i jedna i druga i treća varijanta imaju i svoje nedostatke - primjerice - mijenjaju okus vode (aluminij pogotovo) te su teže za nošenje i veći je rizik od razbijanja (govorimo li o staklu).
Govorimo li pak o bočicama od nehrđajućeg čelika - one su definitivno najbolji izbor jer su lakše od staklenih bočica, ne otpuštaju limeni okus, nisu pogodne da bi se na njima zadržavale kolonije bakterija, ali su zato i puno, puno skuplje od ostalih varijanti.
Kako doskočiti cijeni, odnosno kako onda održavati svoje bočice?
Ako vas ni činjenica da u vašoj plastičnoj boci živi oko 300.000 nevidljivih "bića" nije uplašila jer ćete i dalje opet i opet koristiti istu plastičnu bočicu, dajte je onda barem propisno tretirajte.
Nakon svake upotrebe obavezno je dobro isperite - vrućom vodom i deterdžentom, a možete koristiti i obični izbjeljivač u omjeru jedna mala žličica na litru vode - i tako je dobro operite i isperite. Te još važnije - obrišite je čistom krpom i ostavite otvorenu da se dobro osuši jer baš te kapljice koje vam ostanu u bočici koju zatvorite nakon korištenja najveće su leglo bakterija.
Zato obratite pozornost da se boca uvijek osuši do kraja i da vam je čep jednako dobro opran kao i bočica.
Uživajte u svojim gutljajima i pripazite da vaša zdrava voda ostane zdravija od prožvakane i slinave pseće igračke.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati