Stiže sezona artičoka, ovo su zdravstvene prednosti tog najljepšeg povrća na svijetu
ARTIČOKE su među najljepšim povrćem na planetu, ali ostaju pomalo misterij, čak i za one koji se brinu o zdravlju. Premda nisu pretjerano zastupljene u uporabi, ako je suditi po povremenim rezultatima anketa, postoje razlozi potkrijepljeni istraživanjem za povećanje unosa.
Artičoke su vrhunski izvor vlakana
Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede (USDA), jedna cijela kuhana artičoka sadrži gotovo sedam grama vlakana, što je otprilike trećina dnevnog minimalnog cilja. Osim što pomažu kod održavanja zdrave tjelesne težine i probave, vlakna također igraju ulogu u reguliranju razine šećera u krvi. Također hrani korisne crijevne bakterije povezane s imunitetom, raspoloženjem i protuupalnim djelovanjem.
Artičoke su bogate antioksidansima
U jednoj USDA studiji artičoke su bile jedno od najviše rangiranih povrća u smislu koncentracije antioksidansa i antioksidativnog kapaciteta po obroku. Antioksidansi imaju ulogu u zaštiti stanica od preranog starenja i disfunkcije. Oni također obuzdavaju oštećenje stanica uzrokovano vježbanjem i pomažu u oporavku od vježbanja.
Artičoke su bogate hranjivim tvarima
Jedna kuhana artičoka srednje veličine daje više od 20% preporučene dnevne vrijednosti i folata i vitamina K, kao i više od 10% preporučene dnevne vrijednosti vitamina C, magnezija, mangana i kalija.
Artičoke mogu pomoći u regulaciji krvnog tlaka
Analiza studije iz 2021., objavljena u časopisu Complementary Therapies in Medicine, pokazala je da je među ljudima s visokim krvnim tlakom 12 tjedana konzumacije artičoka značajno smanjilo krvni tlak. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, visoki krvni tlak povećava rizik od srčanog i moždanog udara.
Ekstrakt-lista artičoke može pomoći zdravlju jetre
Nealkoholna masna bolest jetre najčešći je uzrok kronične bolesti jetre u cijelom svijetu. Zdrava prehrana, kontrola tjelesne težine i tjelesna aktivnost mogu pomoći u sprječavanju bolesti jetre, ali ekstrakt lista artičoke (koncentrirana količina određenih tvari koje se nalaze u biljci koja se obično stavlja u obliku praha ili tableta) također može igrati ulogu.
U studiji iz 2018. objavljenoj u Phytotherapy Research znanstvenici su proveli ispitivanje koje je uključivalo 100 osoba s ultrazvučno dijagnosticiranom nealkoholnom masnom bolesti jetre. Oni su nasumično raspoređeni da uzimaju ili 600 mg ekstrakta listova artičoke dnevno ili placebo tijekom dva mjeseca.
U usporedbi s placebo-skupinom, oni koji su primali ekstrakt lista artičoke imali su povećana poboljšanja, uključujući promjene u veličini jetre i krvnim markerima za zdravlje jetre. Ekstrakt je također smanjio ukupni kolesterol, "loš" LDL kolesterol i razinu triglicerida.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati