Vrijeme je da prestanete vjerovati u ova 4 mita o mršavljenju, tvrdi stručnjakinja
STRUČNJAKINJA za zdravlje i fitness Saskia Gregson-Williams je za Express.co.uk podijelila neke važne informacije za sve one koji bi željeli smršavjeti, ali razotkrila je i neke mitove u koje bi trebali prestati vjerovati.
Masnoće vas debljaju?
"Ljudi često vjeruju da se moraju kloniti svih masnoća kako bi izbjegli debljanje", rekla je Saskia. Iako to može vrijediti za prerađenu i smrznutu hranu koja je bogata zasićenim mastima, postoji i nekoliko vrsta zdravih, nezasićenih masti, a one se nalaze u hrani kao što su avokado, orašasti plodovi i sjemenke.
Saskia je dalje objasnila: "Konzumacija više kalorija od količine koja se sagorijeva pravi je razlog zašto dobivate na težini, bez obzira na to odakle kalorije dolaze." Umjesto da se bojite masti, stručnjakinja sugerira da bi otprilike 30 posto dnevnih kalorija trebalo dolaziti od njih.
"No birajte dobre masti koje su povezane s poboljšanim imunitetom, kardiovaskularnim radom i radom mozga, kao i smanjenom upalom", rekla je Saskia.
Detoks dijete su ključne za zdravlje?
Saskia je objasnila: "Detoks dijeta postala je sve popularnija u wellness industriji posljednjih godina, a navodi se da uklanja toksine iz tijela, pa čak i da pomaže kod problema pretilosti, nadutosti i probavnih smetnji."
Međutim, otkrila je da nema čvrstih dokaza koji to podržavaju. "U stvarnosti, ne morate se zamarati takozvanim proizvodima za detoksikaciju da biste bili zdravi jer vas zapravo ne čiste ni od čega - tijelo je vrlo sposobno u uklanjanju toksina samo po sebi. Štoviše, detoks dijeta zapravo može biti nezdrava."
Postoji nekoliko nedostataka detoks dijete: tijelo ne dobiva dovoljno bjelančevina, osobe koje su na suvišnoj dijeti mogu patiti od mučnine, dehidracije i vrtoglavice, a tu je i kompromitiranje imunološkog sustava.
Uravnotežena prehrana mora uključivati meso?
Apsolutno je moguće ne jesti meso i biti zdrav, smatra Saskia. "Većini vegetarijanaca i vegana je rečeno da je nezdravo izbaciti meso iz svoje prehrane. Na primjer, 'odakle ćete dobiti željezo' je uobičajeno pitanje."
Dok oni koji ne jedu meso mogu riskirati nedostatak željeza i esencijalnih nutrijenata kao što su vitamin B12 i omega-3 masne kiseline, uz malo pažnje i planiranja obroka to se može ispraviti.
Saskia je objasnila: "Orasi, mahunarke i lisnato zeleno povrće izvori su željeza, dok hrana na bazi soje sadrži omega-3, a možete kupiti stvari poput žitarica i nezaslađenih sojinih napitaka koji su obogaćeni vitaminom B12."
Voće je loše za vas jer sadrži previše šećera?
Dok neki stručnjaci preporučuju da osobe na dijeti konzumiraju pet obroka dnevno, drugi tvrde da treba izbjegavati voće jer sadrži puno šećera.
Saskia je jednom zauvijek razotkrila ovaj mit. "Znači li to da bismo se trebali odreći voća? Apsolutno ne. Prvo, voće sadrži prirodne šećere, poput fruktoze, a ne prerađene šećere koji predstavljaju rizik, poput karijesa i debljanja. Prirodni šećeri su bezopasni osim u prevelikim količinama i, dok je lako pretjerati s umjetnim šećerima, teže je napraviti isto s fruktozom iz voća", zaključila je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati