Zašto se javlja jo-jo efekt? Znanstvenici: Masne stanice pamte pretilost
OSOBE koje uspješno izgube višak kilograma često se suočavaju s problemom poznatim kao jo-jo efekt - kilogrami se brzo vraćaju. Novo istraživanje otkriva da razlog za to nije manjak discipline, već molekularni procesi unutar tijela, piše Deutsche Welle.
Prema Institutu Robert Koch, gotovo polovica stanovnika Njemačke ima prekomjernu težinu, a svaki peti pati od teške pretilosti s indeksom tjelesne mase (BMI) većim od 30. Direktor Centra za pretilost u Stuttgartu, Tobias Meile, ističe kako je veći izazov dugoročno zadržati smanjenu težinu, nego izgubiti kilograme.
Masne stanice čuvaju "sjećanje" na pretilost
Znanstvenici s ciriškog sveučilišta ETH, predvođeni Ferdinandom von Meyennom, objavili su u časopisu Nature istraživanje koje pokazuje da masne stanice imaju molekularnu "memoriju" pretilosti. Analizirali su masne stanice pacijenata koji su prošli operaciju želuca i primijetili da stanice, čak dvije godine nakon operacije, pokazuju promijenjenu gensku aktivnost povezanu s pretilošću.
Masne stanice prilagođavaju svoju funkciju uvjetima u tijelu, a kod pretilih ljudi često su veće i učinkovitije u skladištenju energije. Te stanice ostaju u tijelu do deset godina, čime se objašnjava njihova dugoročna memorija.
Jo-jo efekt potvrđen i na životinjama
Eksperimenti na miševima potvrdili su slične obrasce. Nakon što su izgubili na težini, miševi su ponovno dobivali kilograme jer su njihove masne stanice nastavile skladištiti više šećera i masti nego kod miševa normalne težine.
Iako studija ne dokazuje da genske promjene izravno uzrokuju povratak kilograma, rezultati pružaju objašnjenje zašto je održavanje težine tako teško. "Ovo istraživanje pomaže razumjeti pitanja koja su nas dugo zbunjivala", komentira Meile.
Stručnjaci upozoravaju da treba što ranije započeti terapiju protiv pretilosti. Meile naglašava da je mnogo učinkovitije spriječiti gomilanje kilograma nego kasnije liječiti pretilost. Kada su potrebne drastične mjere poput dijeta, promjene u stanicama već su uvelike učvršćene.
Budućnost istraživanja
Premda terapije koje mogu izbrisati genske markere pretilosti još ne postoje, ovo istraživanje otvara vrata daljnjim znanstvenim radovima. Trenutni lijekovi, poput injekcija za mršavljenje, zahtijevaju kontinuiranu primjenu kako bi se spriječilo ponovno dobivanje kilograma.
"Potrebno je dodatno istražiti mogu li se ovi genski markeri koristiti u dijagnostici te koje intervencije – lijekovi, prehrana ili sport – mogu pomoći da se ti markeri izmijene", zaključuje von Meyenn.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati