Znanstvenici otkrili koliko se velikih nužda u danu smatra najzdravijima
ZNA SE DA je redovito pražnjenje crijeva zdravo, ali znanstvenici iz Kine sada su otkrili da je učestalo obavljanje velike nužde pokazatelj nekoliko ozbiljnih zdravstvenih problema.
"Oni koji obavljaju više od jedne velike nužde u danu imaju veću vjerojatnost da će doživjeti srčani udar, razviti dijabetes tipa 2, bolesti srca i bubrega. S druge strane, i obavljanje nužde manje od jednom dnevno također je pokazatelj mogućih problema sa srcem", pišu u rezultatima svoje studije znanstvenici sa Sveučilišta u Pekingu.
Također, navode da se manje od tri nužde tjedno povezuju s većim rizikom od bolesti srca, moždanog udara i bolesti bubrega te zaključili da je obavljanje velike nužde samo jednom dnevno najzdravije za nas, objavljeno je u akademskom časopisu BMJ.
Prethodna istraživanja otkrila su vezu između zatvora i ozbiljnih srčanih bolesti. Ali autori nove studije nisu sigurni zašto su problemi sa srcem otkriveni i kod onih koji često prazne crijeva.
"Ljudi s abnormalnim pražnjenjem crijeva trebali bi biti svjesni mogućih budućih rizika od raznih zdravstvenih stanja", poručuju kineski znanstvenici koji su do otkrića došli praćenjem 500.000 zdravih osoba u dobi od 30 do 79 godina tijekom 10 godina.
Normalne navike pražnjenja crijeva razlikuju se od osobe do osobe. Neke idu na WC više od jednom dnevno, dok druge to mogu raditi jednom u tri ili četiri dana, navodi britanska Nacionalna i zdravstvena služba.
Ako primijetite promjene u svojim uobičajenim navikama, neka vam ne bude neugodno, obratite se svom liječniku opće prakse.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati