Nova studija pokazala: Igranje videoigara može potaknuti jednu životnu vještinu
IGRANJE videoigara ne mora biti loše za vas, naprotiv, ako ih igrate umjereno, vaš mozak bi mogao poboljšati pojedine svoje funkcije. Nova studija sugerira da sati provedeni pred ekranom igrajući igre svaki tjedan mogu povećati moždanu aktivnost, a posebno mogu potaknuti kognitivne vještine potrebne za donošenje odluka, prenosi Science Alert.
Videoigre kao metoda poboljšanja aktivnosti mozga
Istraživači koji stoje iza studije sugeriraju kako bi se igranje videoigara moglo koristiti i kao svojevrsna metoda obuke kojom bi se poboljšao proces brzog donošenja odluka, a posebno bi mogla biti značajna kod onih osoba koje su pretrpjele određeno neurološko oštećenje.
Funkcionalna magnetska rezonancija (fMRI) korištena je za mjerenje neurološke aktivnosti kod 47 sudionika fakultetske dobi, od kojih je 28 redovito igralo videoigre i 19 koji nisu. Oni koji su igrali uglavnom su se bavili vrlo aktivnim igrama kao što su strategije u stvarnom vremenu, pucačine u prvom licu ili timske bitke.
Redoviti igrači videoigara bili su brži i točniji
Sudionici su u sklopu istraživanja zamoljeni da pritišću gumbe kao odgovor na smjer kretanja niza točaka na zaslonu ispred njih. Redoviti igrači videoigara bili su i brži i točniji u reagiranju, a rezultirajuće fMRI skeniranje pokazalo je da postoji i pojačana aktivnost u određenim dijelovima njihova mozga.
Ta su područja uključivala desnu lingvalnu vijugu, lijevi talamus i desno dopunsko motoričko područje, a to su regije mozga za koje se smatra da su uključene u kognitivnu obradu i proizvodnju motoričkih odgovora na vizualne inpute.
Poboljšanje vještina potrebnih za donošenje odluka
"Ovi rezultati pokazuju da igranje videoigara potencijalno poboljšava nekoliko potprocesa za osjet, percepciju i mapiranje u akciju kako bi se poboljšale vještine donošenja odluka", napisali su Dhamala i njegov kolega istraživač, fizičar Tim Jordan sa Sveučilišta Georgia State, u svom objavljenom radu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati