Bradate agame su čudesni ljubimci, kažu neki. Vlasnice su nam otkrile sve o njima
BRADATE agame specifičan su ljubimac, složit će se mnogi. Ova životinja potječe iz toplih krajeva Australije, pa je naviknuta na vrlo visoke temperature i suhe stjenovite pustinje. Iako su ove životinje u svojoj domovini zaštićene, Europljani ih često drže kao ljubimce zbog njihove blage naravi i prijateljskog raspoloženja.
Posebno je zanimljivo što ih se često naziva "bradatim zmajevima" zbog njihove sposobnosti da šire kožu oko vrata ako se osjećaju ugroženima. U tim trenucima izgledaju vrlo zastrašujuće i zaista podsjećaju na zmajeve iz bajki koje smo čitali kao djeca.
Ovo je fascinantan ljubimac koji obožava pažnju svojih vlasnika i veoma je znatiželjan kada su u pitanju događanja u njegovoj okolini. Smatra ih se prilično pitomima, a saznali smo i da je moguće naučiti ih da se odazivaju na vlastito ime. Zanimalo nas je kako ih uistinu doživljavaju njihovi vlasnici te smo imali priliku razgovarati s dvije vlasnice bradatih agama, Martinom Klepac i Robertom Sabol.
Prehrana bradate agame sastoji se od insekata, povrća i voća
Naše smo sugovornice upitale kakva je prehrana njihovih bradatih agama. S obzirom na to da se većina guštera hrani različitim kukcima, zanimalo nas je što točno jedu bradati zmajevi. Martina Klepac rekla nam je da je agamu najbolje hraniti cvrčcima i žoharima (dubie i lateralisi), a kao poslasticu možete im ponekad dati i crve (fobasi).
Naša druga sugovornica, Roberta Sabol naglasila je da se ovdje, naravno, radi o živim kukcima. Zbog toga se može reći da je ovo jedna od glavnih stavki o kojoj treba misliti ako planirate nabaviti bradatu agamu.
Mnogi ljudi ne uživaju u doticaju s kukcima, pa bi trebali biti svjesni toga da će, ako se odluče za bradatu agamu, biti prisiljeni rukovati s njima na dnevnoj bazi. Također, hranjenje jedne životinje drugom živom životinjom nije nešto na što je baš svatko spreman.
Što se tiče voća i povrća, bitno je da njihova prehrana bude uravnotežena te da se s voćem ne pretjeruje. Naime, šećeri iz voća mogu biti štetni za bradatu agamu ako ih životinja konzumira u prevelikim količinama.
Martina Klepac nam govori da su njene bradate agame ljubiteljice rikole, mrkve, banane, maslačka, borovnica i jagoda. Njen savjet je da se u prehranu bradatih agama uvrste i dodaci prehrani, kao što su kalcij i multivitamini, kako bi bile zdravije.
"Svoje bradate agame hranim svaka dva ili tri dana te im dajem onoliko hrane koliko same žele uzeti. Ako ih hranite češće, bilo bi dobro da pripazite na njihovu težinu jer mogu postati sklone debljanju", naglašava Martina Klepac.
Roberta Sabol svoje ljubimce hrani na malo drugačiji način. Savjetuje da im se prvi dan daju kukci, drugi dan biljna hrana, kao što je salata, a treći dan ništa – i tako u krug. Zanimljivo je da nam je naglasila kako se njezina bradata agama Gizmo dugo vremena hranila upravo na ovaj način, ali u posljednje vrijeme odbija biljnu hranu pa ju hrani isključivo kukcima.
Za zdravlje bradate agame presudan je odgovarajući smještaj
Terarij bradate agame trebao bi biti velik 120 cm x 60 cm x 60 cm, što će odgovarati njihovoj veličini koja će iznositi od 40 do 50 cm. Obje sugovornice istaknule su važnost UVB rasvjete koja mora biti prisutna u terariju svake bradate agame. Putem nje životinja dobiva vitamin D, koji je iznimno važan kako bi rasla, imala zdrav metabolizam te kako bi joj se kostur razvijao na pravi način.
Bradate agame su gmazovi koji ne mogu sami održavati svoju tjelesnu temperaturu, pa im je potrebno omogućiti dovoljno topline putem lampi i grijača. Roberta Sabol rekla nam je da bi grijači, koji se stavljaju ispod podloge u terariju, trebali moći postići temperaturu do 27°C.
Također, terarij svake bradate agame trebao bi sadržavati mjesto na kojem će se životinja moći sunčati, ali i skrovište u koje će se moći sakriti kada to poželi. Umjetni listovi, grane, panj, kućice – sve dolazi u obzir. Bitno je samo da se vaša bradata agama osjeća zadovoljno i sigurno kada boravi u svom terariju. Drugim riječima, potrebno je od njenog terarija napraviti dom u kojem će vaš ljubimac uživati.
"Ako se drže u pravilnim uvjetima, bradate agame nisu osobito sklone bolestima. Najčešće dolazi do opeklina ako se ne pazi da se ostavi dovoljan razmak od lampe i mjesta na kojemu vaša agama voli boraviti. Također, ako terarij nije dobro osvijetljen UVB svjetlošću, koju sam spomenula ranije, bradata agama može patiti od bolesti kostiju upravo zbog nedostatka kalcija", odgovara Martina Klepac na pitanje o bolestima bradatih agama.
Roberta Sabol također je komentirala oboljenja bradatih agama: "Na svu sreću, nikada se nisam susrela s bolestima od kojih bradate agame mogu patiti. Međutim svjesna sam koliko mogu biti opasne. Ono što moram naglasiti svakako je to da pregledi i lijekovi u slučaju težih oboljenja mogu biti dosta skupi."
Bradata agama ljubimac je koji zaspi čim se ugase svjetla
Bradate agame su životinje koje spavaju noću, pa nećete imati problem s glasnim zvukovima u nezgodno vrijeme. Naravno, moguće je da ćete svoju bradatu agamu uhvatiti kako spava i danju. Martina Klepac otkrila nam je zanimljiv trik pomoću kojeg ćete svojoj bradatoj agami lako odrezati nokte, a povezan je s njezinim lakim utonućem u san kada se prostorija zamrači.
Naime, bradatim agamama ponekad je potrebno podrezivati nokte, a kako to obično biva s kućnim ljubimcima, svaka agama neće biti osobito oduševljena time. U tim trenucima moguće je da će postati nemirne i pokušavati se izmigoljiti, što u konačnici može dovesti do ozljeda.
Kako bi se ozljede spriječile, a bradata agama umirila, Marina Klepac predlaže da se životinju prekrije ručnikom. Pomislit će da je pala noć i odmah se umiriti, a vi ćete joj bez problema odrezati nokte.
Iako lako zaspu i po noći su veoma mirne, kada se probude, situacija je nešto drugačija, naglašava Roberta Sabol. Rekla nam je da budne agame često stvaraju strku i rado trče po terariju, a nerijetko će poželjeti da ih se iz njega i pusti kako bi se mogle igrati na većoj površini. Naglašava da su njezine agame iznimno zanimljivog karaktera pa će zato ponekad samo odmarati i skrivati se u kućici, a ponekad će biti iznimno aktivne i zaigrane te željne pažnje.
Bradate agame i društvo drugih životinja
Naše sugovornice imaju nešto drugačije iskustvo u svojim domovima kada je u pitanju druženje bradatih agama s ostalim kućnim ljubimcima. Naime, obje su velike ljubiteljice životinja, koje, osim bradatih agama, imaju mačke i pse.
Roberta Sabol naglasila je da su njezine bradate agame iznimno druželjubivi ljubimci koji obožavaju češkanje po vratu i trbuhu. Međutim, osim što vole maženje s vlasnicom, nemaju ništa protiv igre sa psima.
Kaže da njezini psi obožavaju agame, uvijek ih njuše, ali su vrlo nježni te uvijek paze da se ne zavuku na mjesto koje bi im moglo predstavljati opasnost. Situacija je nešto drugačija s mačkom koja ne voli gmazove. Kako mačka ne bi naudila agamama, nikada ne dolaze u doticaj.
Martina Klepac svoju bradatu agamu nikada ne spaja sa psima i mačkom jer se boji da bi je mogli ozlijediti ili joj, naprosto, dosađivati. S druge strane, kaže nam da bradata agama na njezine druge ljubimce uopće ne reagira, već ih samo promatra.
Zanimljivi ljubimci koji uživaju u pažnji vlasnika
Roberta Sabol i Martina Klepac preporučile bi ovog ljubimca svakome tko ima volje i želje voditi brigu o njemu. Naglašavaju da su ovo životinje koje nisu stvorene da bi život provele u terariju, već je potrebno družiti se s njima i iskazivati im ljubav.
Kao najveću kvalitetu bradate agame, sugovornice ističu njihovu društvenu i pitomu narav te veličinu koja ih čini idealnim kućnim ljubimcima. Martina Klepac čak nam je otkrila da svoju bradatu agamu, za lijepog vremena, stavlja na svoje rame i vodi u šetnju, a ponekad čak s njom sjedne i na kavu.
Također, kao i kada je u pitanju bilo koji ljubimac, bradate agame zahtijevaju odgovornog vlasnika koji će ispunjavati sve njihove potrebe. Budući da se radi o egzotičnom ljubimcu, prije nego što ga bilo tko nabavi, trebao bi dobro razmisliti je li spreman uložiti u opremu i hranu koja će ovoj životinji biti neophodna.