Pije li vaš pas vodu iz bazena? Evo kada je to u redu, a kada biste trebali reagirati
ZA MNOGE ljeto znači kupanje i izležavanje na suncu. Ako spadate među sretnike, onda imate i pristup privatnom bazenu, u kojem vam društvo može praviti i vaš ljubimac. Mnogi psi rado će potražiti osvježenje u hladnoj vodi, ali što učiniti ako piju vodu iz bazena?
Svatko unese malo vode u organizam dok pliva. Ako je bazen dobro održavan i kemijski uravnotežen, općenito se smatra sigurnim i za ljude i za pse da nenamjerno progutaju male količine bazenske vode tijekom plivanja. Međutim, nije dobra ideja namjerno piti puno vode iz bazena. Kemikalije iz bazena i drugi toksini u vodi mogu biti štetni za pse.
Bazeni s klorom
Gutanje previše klora može izazvati iritaciju usta, jednjaka i želuca. Vjerojatnije je da će se to dogoditi ako vaš pas dođe u doticaj s tabletama ili koncentratom klora. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti navode da je za kućne ljubimce i ljude sigurno piti vodu s razinom klora do 4 miligrama po litri, a u većini bazena ona iznosi od 1 do 3 miligrama po litri.
Treba pripaziti i na kloramine, kemikalije u koje se postupno pretvara klor u bazenima. Kloramini mogu iritirati kožu, oči i sluznicu.
Bazeni sa slanom vodom
Bazeni sa slanom vodom još uvijek sadrže male količine klora, tako da pijenje te vode može imati slične učinke kao i pijenje vode iz bazena s klorom. Osim toga, sol može uzrokovati proljev, povraćanje, dehidraciju i neravnotežu elektrolita.
Neuravnotežena voda u bazenu
Jasno je da previše kemikalija u vodi u bazenu može naškoditi psima, ali premalo kemikalija može biti jednako loše. Sve vrste mikroskopskih materijala dospijevaju u bazensku vodu, bilo da dolaze od ljudi, drugih životinja, bazenskog pribora, ili iz okoliša. Filtracija i kemijska ravnoteža moraju se stalno održavati kako bi voda bila sigurna za sve.
Nedovoljno tretirana voda u bazenu može sadržavati bakterije, alge, parazite i druge zagađivače od kojih se psi mogu razboljeti. Obavezno redovito provjeravajte pH vrijednosti bazena i po potrebi koristite sredstvo za udarnu (šok) obradu vode. Uvijek držite psa podalje od bazena dok se kemijska ravnoteža ponovno ne uspostavi.
Intoksikacija vodom
Trovanje vodom je rijetka komplikacija koja se javlja kada psi (ili ljudi) piju prekomjerne količine vode. Animal Poison Control Center kaže da znakovi trovanja vodom mogu uključivati mučninu, povraćanje, letargiju i povećanje trbuha. U težim slučajevima, psi mogu doživjeti slabost, pijani hod, komu, napadaje, hipotermiju i niski broj otkucaja srca.
Obavezno nadgledajte svog psa dok pliva u bazenu i osigurajte mu zdjelicu sa svježom, pitkom vodom u blizini bazena. Ako pas pije vodu iz bazena, usmjerite ga prema posudici s pitkom vodom. Kada je jako vruće, nemojte pustiti psa da se kupa. Tako možete prevenirati prekomjerno pijenje vode, kao i iscrpljenost toplinom i toplinski udar.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati