6 fraza koje bi bake i djedovi trebali prestati govoriti unucima, prema terapeutima
SVE SE VIŠE bliže blagdani i obiteljska okupljanja na kojima se često pojavljuje više generacija obitelji. Bake i djedovi posebno se vesele vidjeti svoje unuke, a žele da su njihovi najmlađi članovi obitelji sretni, osjećaju se voljeno i imaju dobar odnos s njima. Nažalost, to nije uvijek slučaj, tvrde terapeuti.
Ponekad nenamjerne ili dobronamjerne primjedbe baka i djedova mogu "stvoriti okruženje u kojem se unuci osjećaju neugodno ili nesigurno", ističe psihologinja Ann-Louise Lockhart za HuffPost.
Upravo je zbog ovih razloga važno paziti na to kako komunicirate s unucima tijekom cijele godine, a ne samo za blagdana.
"Može biti teško promijeniti način na koji se izražavate, ali važno je biti svjestan svojih riječi i razumjeti koliko one mogu utjecati na to kako se vaši unuci osjećaju i razmišljaju o sebi te o odnosu s vama", dodaje ona. Lockhard i drugi stručnjaci za dječji razvoj otkrili su za HuffPost najčešće fraze koje bake i djedovi govore, a trebali bi prestati.
Ako ste dosad koristili neku od ovih fraza, nemojte se kriviti, tvrde stručnjaci. Svima se dogodilo, a "nikada nije kasno početi pažljivije pristupati interakcijama s unucima", kaže psihoterapeutkinja Andrea Dorn.
"Nemoj to reći svojim roditeljima..."
Svaki put kad djedovi i bake potiču unuke da nešto prešute roditeljima, to može loše utjecati na njihovo buduće ponašanje.
"To potkopava roditeljski autoritet, što može imati dugoročne posljedice. Štoviše, to djeci daje primjer da se mogu naći u situacijama gdje im je 'u najboljem interesu' da nešto prešute roditeljima. To može biti osobito opasno ako dijete postane meta grabežljivca ili se loše osjeća zbog nasilničkog ponašanja prema sebi", smatra klinička psihologinja Zainab Delawalla.
Umjesto malih i "bijelih" laži, bake i djedovi uvijek trebaju poticati iskrenost djece prema roditeljima, bez obzira na okolnosti. "Bake i djedovi mogu pronaći druge načine da pokažu ljubav prema unucima, bez narušavanja granica koje su roditelji postavili", dodaje Delawalla za HuffPost.
"Kako si narastao! Jesi li se i udebljao?"
Još jedan tip razgovora kojeg bi djedovi i bake trebali izbjegavati jest onaj o težini djeteta. Komentiranje je li netko debeo ili previše mršav može pridonijeti problemima s tjelesnom slikom i samopouzdanjem.
Lockhard tvrdi: "Kao odgovorni odrasli, naša je dužnost podržati i ohrabriti djecu da budu sigurna u vlastito tijelo. Izbjegavajmo komentare koji bi mogli ugroziti njihovo samopouzdanje i dovesti do nesigurnosti. Takve oštre primjedbe često se pamte i ponavljaju u mislima, čak i godinama kasnije."
Na ovo se nadovezala i Dorn koja upozorava da bilo kakvi komentari ili usporedbe vezane uz fizički izgled mogu biti problematični. Umjesto toga, predložila je da djedovi i bake djeci postavljaju otvorena pitanja o interesima, aktivnostima ili hobijima unuka.
"Pokazivanje iskrenog interesa za to tko su djeca iznutra pomaže im da se osjećaju viđenima i slušanima te šalje poruku da su vrijedni upravo takvi kakvi jesu, ne samo zbog izgleda ili odjeće", tvrdi Dorn.
"Pojeo/la si više nego ja!"
Svaka primjedba o prehrambenim navikama unuka bolje je da ostane neizrečena, slažu se terapeuti.
"Učenje o prehrani i osjećaju gladi važan je razvojni korak u djetinjstvu", ističe Dorn i dodaje: "Komentari o 'dobrim' i 'lošim' prehrambenim navikama mogu utjecati na to da djeca prilagođavaju svoje ponašanje na temelju tuđih komentara, umjesto da slušaju signale vlastitog tijela."
"Kako si razmažen!"
Razdoblje oko blagdana i nedostatak rutine često mogu izazvati burne emocije i ponašanje kod djece. Ako vidite da vaši unuci reagiraju nezahvalno jer nisu dobili ono što su htjeli, možda ćete poželjeti komentirati kako su razmaženi. No, prije nego što to izgovorite, razmislite: ovakvo ponašanje u ovo doba godine prilično je uobičajeno i normalno.
"Kada djeca djeluju nezahvalno ili razmaženo, to je često odraz ponašanja koje su naučila ili vidjela kod roditelja", smatra klinički psiholog Ryan Howes.
"Bolje ti je da dođeš i daš mi zagrljaj ili poljubac!"
Prirodno je da se bake i djedovi žele povezati s unucima na ovaj način, pogotovo kad su uzbuđeni nakon što ih dugo nisu vidjeli. Međutim, mnoga djeca možda se ne osjećaju ugodno davati zagrljaje i poljupce na zahtjev, a važno je da odrasli u njihovim životima to poštuju.
"Iako je ova fraza obično puna ljubavi i izražava sasvim normalnu želju za bliskošću, može nenamjerno oduzeti djetetovo pravo na autonomiju i staviti ga pod pritisak da preispita svoje tjelesne granice", tvrdi Dorn i dodaje: "To može poslati zbunjujuće poruke o pristanku."
Umjesto toga, pitajte ih je li u redu da ih zagrlite, date im poljubac ili slično. Ako dijete kaže "ne", prihvatite to i nastavite dalje.
"Nemojte inzistirati ili koristiti osjećaj krivnje uz komentare poput: 'Molim te, samo jedan zagrljaj! Ja sam tvoja baka/djed!'. Umjesto toga, zadržite lagan ton i recite nešto poput: 'U redu! Jako te volim i jedva čekam čuti sve o tome što si radio/la'", dodaje Dorn.
Još jedan od načina kako se možete povezati s njima jest da im predložite druge načine povezivanja, poput mahanja, udaranja šakom ili davanja "petice", slažu se terapeuti.
"Tvoji roditelji griješe u vezi s..."
Stilovi roditeljstva mijenjaju se tijekom vremena. Možda ste vi odgojili svoju djecu na drugačiji način od načina na koji vaša odrasla djeca sada odgajaju svoju.
"Bake i djedovi odrastali su u drugom vremenu s drugačijim običajima i normama, te je prirodno da žele komentirati te razlike. Nema ništa loše u isticanju tih razlika, ali vrlo brzo takvi komentari počnu zvučati osuđujuće. Osuđivanje znači da se implicira kako je jedan način ispravan, a drugi pogrešan, što može stvoriti nelagodu kod unuka ili roditelja", tvrdi psiholog Ryan Howes.
Općenito, najbolje je takve komentare zadržati za sebe, osim ako ne primijetite "značajne propuste ili situacije koje bi mogle biti štetne za dijete". Čak i tada, najbolje je iznijeti svoje zabrinutosti roditeljima, a ne unucima", dodao je psiholog za HuffPost.
Iznošenje negativnih komentara o odgojnim metodama svoje djece pred unucima nije dobra ideja, upozorio je.
"Ako bake i djedovi imaju zamjerke na način na koji njihova djeca odgajaju unuke, trebali bi to podijeliti s roditeljima ili zadržati za sebe, ali unuke ostaviti izvan toga", zaključio je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati