Jesu li voćni sokovi i sušeno voće jednako štetni za djecu kao gazirani napitci?
Foto: Shutterstock
VOĆNI SOK čini vam se kao hranjiv izvor tekućine koji je istovremeno bogat vitaminima? Imajte na umu visoku razinu šećera i minimalne zdravstvene koristi prije nego ponudite sok djetetu.
No, treba li sokove potpuno izbaciti iz djetetove prehrane?
Na Sveučilištu u Glasgowu provedeno je istraživanje koje upozorava roditelje da su kupljeni voćni sokovi jednako loši za dijete kao i ostali zaslađeni napitci te pozivaju proizvođače da na etikete proizvoda stavljaju upozorenja kako djeca ne bi smjela konzumirati više od 150 mililitara sokova dnevno.
Upozorenje se ne odnosi samo na sokove već i smoothieje i sušeno voće koji često mogu asocirati roditelje na nešto zdravo, a zapravo su puni dodanih šećera.
Dok je voće pravi paketić vitamina, antioksidansa, vlakana i pravi zalogaj zdravlja, ove kupljene varijacije najčešće su puni šećera i dovode do karijesa koji uzrokuju upravo bakterije u ustima pretvarajući šećer u kiselinu.
Budući da takvi sokovi ne sadrže vlakna koja su odlična za probavu tijelo ih najčešće registrira kao običan zaslađen sok. Iako ima vitamina u sebi, kada uzmemo u obzir količinu šećera koju sadrže, postaje upitno koliko su zdravi za vaše dijete.
Stručnjaci podsjećaju kako je za malu djecu svakako najbolji izbor mlijeko i voda. Iako djeca vrlo često odbijaju piti bilo što osim sokova, potrebno je promijeniti tu lošu naviku. Najbolji način za odvikavanje je da postupno povećavate udio vode u soku koji nudite djetetu. Tako će sok biti sve manje sladak, a dijete vjerojatno neće ništa ni primijetiti.
Ako već dijete inzistira na konzumiranju sokova, imajte na umu da velik utjecaj ima i vrijeme davanja soka. Ponudite djetetu sok uz objed jer to smanjuje rizik od propadanja zuba.
Za razliku od sokova, smoothie sadrži vlakna koji usporava naglo dizanje razine šećera u krvi.
Sokove nudite djetetu iz čaše, nikako iz bočice. Neka dijete pije na slamku jer tako je doticaj sa zubima manji , zajedno s rizikom rizikom od kvarenja zubi.
Kombinacija jagoda i banana dokazano je mnogo „nježnija“ prema zubima od mješavina voća u kojima su sadržani citrusi ili jabuke.
Ako dijete voli sušeno voće, umjesto da ga potpuno izbacite iz prehrane, pokušajte naći ono nezaslađeno i nakon voća djetetu ponuditi komadić sira koji će spriječiti kvarenje zubi. Razlog tome je što će sir pomoći neutralizirati kiselost u ustima nakon voća koja dovodi do kvarenja.
Iako je redovito i temeljito pranje zubi vrlo važno, podsjećamo da zube ne bi trebalo četkati pola sata nakon obroka, pogotovo onih slatkih, jer kiselina u ustima tada povećava eroziju zuba.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati