Korak po korak do uspješnog dojenja
Foto: Shutterstock
VEĆINA mama želi već od prvog dana svom djetetu pružiti samo najbolje, a jedan od načina za to je dojenje. Znanstvenici su dokazali kako je dojenje najbolji način prehrane u prvim mjesecima djetetova života. Osim što se dojenjem jača imunitet i smanjuje vjerojatnost za pojavu kroničnih bolesti i alergija, ono je i izvrstan način povezivanja mame i bebe, ali i olakšava život svake mame.
S dojenjem ne morate brinuti da li su bočice sterilne, da li je mlijeko prave temperature ni da li ste ponijeli dovoljnu količinu hrane sa sobom.
Iako se čini kako je s dojenjem sve idealno, mnoge žene prođu težak put prije nego uspostave "partnerstvo" u dojenju sa svojom bebom. Donosimo vam što očekivati i na koji način najbolje svladati prepreke u dojenju.
Prva tri dana nakon poroda grudi proizvode kolostrum, žućkastu tekućinu bogatu antitijelima koja pomaže vašoj bebi u borbi s infekcijama. U nekoliko narednih dana kolostrum će postepeno promijeniti boju, postat će bijel i obilan. Oko trećeg dana, kad mlijeko dođe u grudi, osjetit ćete da su teže i da beba uzima veće gutljaje tijekom svakog hranjenja. Nemojte se brinuti da će vam ponestati mlijeka. Što će beba više jesti to će se više mlijeka stvarati. Normalno je da beba jede 7 do 12 puta unutar 24 sata u prvim tjednima života.
Važno je da zapamtite da sve što pojedete i popijete može utjecati na vaše mlijeko. Primjerice začinjena hrana može uznemiriti bebinu probavu, a čaša vina koju ste popili poslije ručka previše umiriti bebu. Uvijek se prije uzimanja lijekova posavjetujte s liječnikom, jer nisu svi lijekovi primjereni za dojilje.
Iako se čini da je dojenje za svaku ženu prirodno i lako to nije uvijek slučaj. Zbog toga je važno dobro se pripremiti. Posavjetujte se sa stručnjacima i posjetite tečajeve ako postoje u vašem gradu. Postoje i brojne udruge koje imaju svoje SOS telefone za dojilje gdje će vam u bilo koje doba pružiti podršku i dati savjet.
Nabavite si grudnjake za dojenje kao i upijajuće jastučiće koje ćete umetnuti u grudnjak kako bi spriječili nastanak mokrih mrlja na majci u vrijeme laktacije.
Novorođenčad ima izvrsne reflekse koji će vam olakšati početak dojenja. Čak i ako ne počne odmah sisati ne očajavajte, jer nekim bebama treba malo duže da shvate cijeli proces.
Vaše dijete najbolje zna kada je gladno zato se uvijek ravnajte prema njemu. U početku hranjenje može potrajati i sat vremena, ali kako dijete raste vrijeme hranjenja će se smanjiti na 10 minuta. Najveća briga svih mama koje doje je da li dijete dobiva dovoljno mlijeka. Ne možete mjeriti količinu mlijeka koju proizvedete, ali nekoliko mokrih pelena i konstantno dobivanje na težini dovoljan su pokazatelj da je sve u redu.
Za vrijeme dojenja važno je da vodite brigu i o sebi. Slaba prehrana i umor također mogu utjecati na količinu mlijeka koju proizvedete. Pokušajte jesti dovoljno i piti puno tekućine, a na neko vrijeme zaboravite na dijetalnu prehranu. Jednostavno iz jelovnika izbacite brzu hranu i pokušajte jesti što više namirnica koje imaju visoku energetsku vrijednost.
Dojenje ne bi smjelo biti bolno. Ako je dojenje pravilno, bradavica i dio aureole su u stražnjem dijelu usta gdje su zaštićene.
Bol za vrijeme dojenja mogu uzrokovati:
Bolne bradavice: Ako bradavica nakon hranjenja izgleda stisnuto i pomalo deformirano znači da je dojenje nepravilno, odnosno da dijete ne zahvaća ustima dovoljnu količinu tkiva. Potaknite svoje dijete da jače otvori usta tako što ćete bradavicom milovati područje između njegovog nosa i gornje usne. Pri tom dijete treba cijelim tijelom biti okrenuto prema vama, s glavom na vašim grudima. Tek kada prestanete osjećati bol znat ćete da je dijete pravilno zahvatilo bradavicu.
Bujanje: Ovo se događa kada su grudi prepune mlijeka pa postaju tvrde i bolne na dodir. Zbog toga i bradavice mogu biti uvučenije što će dodatno otežati dojenje. Svakodnevno masirajte grudi i stavljajte tople obloge prije, a hladne nakon hranjenja.
Blokirani kanali: Možete osjetiti oštru bol i primijetiti kvržicu ili crvenu mrlju na grudima. Nastavite s dojenjem i pri tom bolnu dojku masirajte prema bradavici. Mogu pomoći i topli oblozi.
Mastitis: Kada se blokirani kanal upali nastaje mastitis. Na vašim grudima mogu se pojaviti crveni otoci praćeni visokom temperaturom. Posjetite svog liječnika, moguće je da ćete trebati antibiotike. Ali nemojte prestati s hranjenjem, jer je za mastitis važno da mlijeko cirkulira, bilo dojenjem ili izdajanjem. Lijekovi koje ćete dobiti za mastitis sigurni su za vaše dijete.
Za vrijeme dojenja dijete uvijek držite okrenuto u potpunosti prema sebi, s bradom na vašim grudima, pazeći da mu je nos slobodan zbog disanja. Milujući područje između gornje usne i nosa potaknite dijete da široko otvori usta i zahvati što veće područje oko bradavice kako bi izbjegli bol. U početku dijete siše jako brzo, ali se kasnije taj ritam uspori. Kako bebe vole zaspati za vrijeme hranjenja, hranite ih prvo na jednoj pa na drugoj dojki, čisto da ih podsjetite da nisu gotove s jelom.
Kada je dijete završilo s hranjenjem obično samo ispusti bradavicu, ali nekad ćete to morati učiniti sami tako što ćete nježno palcem odvojiti dijete od bradavice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati