Istraživanja otkrilo pet najčešćih osobina najmlađe djece
UOBIČAJENO je vjerovanje da su najmlađa djeca u obitelji obično najrazmaženija, a određene navike stečene u djetinjstvu često zadrže i u odrasloj dobi. Iako su isti roditelji koji su strogo kažnjavali stariju djecu, posvećuju posebnu pažnju najmlađem djetetu, starija braća i sestre to doživljavaju kao "provlačenje" za najmlađe. Ako smo mislili da je to samo pretjerana ljubomora starije djece, istraživanja potvrđuju da roditelji doista strože kažnjavaju stariju djecu nego najmlađu.
Redoslijed rođenja utječe na osobnost djece, a navike i osobine koje djeca razviju često ih prate i u odraslom životu. Dakle, ovo su tri najčešće navike i osobine koje najmlađa djeca zadržavaju u odrasloj dobi, prema istraživanjima.
1. Izvrsne komunikacijske vještine
Najmlađi u obitelji obično su optimističniji i otvoreniji od starije braće i sestara. "Najmlađa djeca su manje oprezna i otvorenija u usporedbi sa starijom braćom i sestrama", objašnjava profesorica psihologije, Sara Shine, sa Sveučilišta Johnson & Wales. Zbog više prilika za istraživanje vlastite osobnosti, mlađi članovi obitelji često se osjećaju sigurnima u ono što imaju za reći i uspješno privlače pažnju drugih, piše YourTango.
2. Potrebna im je pustolovina
Još jedna navika koju najmlađi članovi obitelji često zadržavaju u odrasloj dobi jest želja za avanturom. Mlađi članovi obitelji često su skloniji preuzimanju rizika i uživaju u pomicanju granica. Uvijek su spremni za aktivnosti poput skakanja padobranom ili istraživanja napuštenih mjesta jer im uzbuđenje donosi osjećaj slobode i zabave, pokazuju studije.
3. Vole kršiti pravila
Najmlađa djeca u obitelji često zadržavaju sklonost kršenju pravila i u odrasloj dobi. Psiholog Frank Sulloway primjećuje kako su mlađa braća i sestre "vjerojatnije od prvorođenih sudjelovala u buntovnim aktivnostima". Mnogi najmlađi članovi žele se razlikovati od starijih i često odbijaju slijediti tradicionalni put, isto tako ne podnose pravila i društvena očekivanja.
4. Kreativni su
Istraživanje CareerBuildera pokazalo je da su mlađa braća i sestre sklonija kreativnim poslovima, dok istraživanje Sullowayja također otkriva da mlađa djeca postižu bolje rezultate na testovima koji mjere maštovitost. Potreba za razlikovanjem od starijih potiče najmlađe članove obitelji na kreativne profesije i aktivnosti izvan okvira, zbog čega mnogi nastavljaju njegovati kreativne aktivnosti i u odrasloj dobi.
5. Najbolje uče kroz mentorstvo
Kako često osjećaju da su miljenici roditelja, pogotovo prema anketi o obiteljskom životu iz 2022., najmlađi imaju dojam da im roditelji posvećuju više pažnje. Istovremeno, puno toga instinktivno uče od starije braće i sestara. Ta iskustva razvijaju sklonost učenju od drugih, koja se u odrasloj dobi manifestira kroz preferenciju za mentorstvo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati