Kako izabrati sigurne igračke za djecu?
![Kako izabrati sigurne igračke za djecu?](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/0119285c-5e2f-4b9f-9e8f-5c618e6cb505.jpg?width=765&height=510)
SIGURNOST je na prvom mjestu kada su u pitanju Vaša djeca. Ova tvrdnja se proteže na sve aspekte njihovih života, pa čak i kada je u pitanju izbor igračaka za Vaše najmilije. Ovaj članak će se orijentirati na to kako sigurno izabrati pouzdanu igračku te prevenciju od neželjenih posljedica vezanih uz izbor određenih igračaka.
Prema globalnoj statistici, najčešće ozljede nanesene od igračaka su porezotine, masnice ili “suhe” opekotine. No, postoje neke igračke koje mogu izazvati i puno ozbiljnije posljedice, poput gušenja, ozljede oka ili smrti. Kako bi spriječili najgore, držite se savjeta u ovom članku i nećete morati konstantno promatrati osmijeh na licu svog dijete kako biste znali da je sigurno.
Prioriteti za izbjegavanje prilikom izbora trebali bi prvenstveno biti igračke na baterije (pogotovo baterije na principu litija), kao i magneti ili mali i oštri sastavni dijelovi, koji mogu nezgodno zapeti u ustima ili biti potpuno progutani.
Savjeti za sigurnu kupovinu igračaka
Uvijek čitajte deklaraciju na pozadini pakiranja. Obratite pozornost na to koliko dijelova igračka ima, kao i od čega je igračka napravljena. Pročitajte i uputstva za upotrebu, jer ona naznačuju načine kako pravilno upotrebljavati određenu igračku i što izbjegavati kako ne bi došlo do ozljede.
Ovisno o dobu djeteta kojem kupujete igračke, nastojte odabrati one igračke čiji je najmanji dio veći od usta Vašeg djeteta. Izbjegavajte igračke koje sadrže mehanizme koji ubrzavaju ili ispucavaju svoje dijelove (poput lansirnih rampi, automobila na potisak, pištolja na zrak…) jer one mogu izazvati gušenje ili ozljede oka.
Plišanci su uvijek dobar i siguran izbor, no prije odabira se morate uvjeriti u vrstu materijala od kojih su napravljeni.
Ako birate igračke napravljene od plastike, obratite pozornost na sastav plastike, kao i na kvalitetu: birajte robusnije plastične igračke kako biste spriječili eventualno pucanje igračke na puno malih i oštrih dijelova.
Ako je Vaše dijete mlađe od 12 godina, nemojte hrliti u kupovinu setova za modelarstvo, maketarstvo ili početnih setova za kemiju, jer svaki od njih sadrži opasne tvari koje mogu izazvati požar, opasne kemijske reakcije ili iritaciju kože.
S druge strane, ako smatrate da je dijete sposobno i odgovorno, svakako odvojite par minuta kako biste ga sigurno uputili u pravilno korištenje odabranog seta.
Kada je riječ o izboru igračaka za dojenčad, prvenstveno valja pripaziti da svaka igračka namijenjena za jasle ne smije biti mekana ili nefiksirana, kako bi se eliminirao rizik od gušenja. U trenutku kada Vaše dijete počne pokazivati znakove istraživanja izvan dječjeg krevetića, uklonite i viseće igračke iznad njega jer i one mogu biti potencijalni rizik za dijete.
Uvijek birajte igračke koji odgovaraju dobi djeteta jer ćete tako pasivno doprinijeti smanjenju rizika od mogućih neželjenih posljedica.
Ako se dijete mora učiti igrati s kompleksnom igračkom i istraživati značajke određenih sastavnica prije korištenja, automatski se povećava rizik od ozljede – kao i s odraslom osobom koja prvi put sjeda u auto, potrebno je vrijeme kako bi se odgovorno i samostalno naučilo služiti određenim novitetom.
Valja obratiti pozornost i na psihološki faktor izbora igračaka za Vaše najmilije jer bi svaka nova igračka trebala stimulirati djetetov kognitivni razvoj, u skladu s njegovom dobi.
Za kraj, uvijek obratite pozornost na vijesti o igračkama koje se povlače s polica radi toksičnih materijala ili drugih rizika za zdravlje djece koja bi se njima trebala igrati.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Uvjetima korištenja i Pravilima o privatnosti