Kako smiriti vrišteće dijete? Majka na rubu snaga tražila savjet, evo što kažu drugi
IZLJEVI bijesa ili tantrumi su faza kroz koju prolazi gotovo svako dijete između 1. i 3. godine. Svaki roditelj će se složiti da su izljevi bijesa kod djece doista neugodni. Događaju se kad ih nitko ne očekuje, često bez normalna povoda.
Jedna majka više ne zna kako se nositi s tantrumima svoje kćeri pa je savjet odlučila potražiti na Redditu.
"Kako smiriti vrišteće dijete? Danas je bio ludi dan, inače imamo svakodnevne ispade, ali danas ih je bilo pet od jutra i svaki gori i žešći od prethodnog. Za vrijeme zadnjeg je jadna zaspala od iscrpljenosti. Ne mogu je više gledati da se toliko muči i ljuti", napisala je.
Pojašnjava da joj djevojčica nije prvo dijete, kao i da su starija djeca proživljavala isto, ali ne tolikim intenzitetom.
"Njeni ispadi su kao scena iz Egzorcista. Svima naređuje i čim je netko od starije braće ne posluša - gotovo - trans, vrištanje, bacanje, ali najgore je što se ne može smiriti nikako, već jedino može plakati, a pod plakati mislim vrištati po sat vremena i čekati da svi naprave ono što ona hoće", navodi.
Zadnji ispad dogodio se u trampolinu u koji je djevojčica počela unositi metalne didaktičke igračke.
"Objašnjavam uporno da je to opasno, da se s tim može igrati izvan trampolina, ali ona je uporna i skoro cijeli sat je vrištala i na kraju zaspala. Kako se postaviti? Starijima užasno smeta njeno ponašanje, više ne žele ići nigdje zbog nje, a ja sam na rubu snage", zaključila je pa dobila nekoliko odgovora drugih roditelja.
"Prvo, tantrumi su normalni. Proživljava ih svako dijete, samo ne u jednakom opsegu. Drugo, tantrumi su faza, što znači da će proći. Treće, tantrumi se pojavljuju od cca 1. godine do cca 3. godine, nemaju veze s odgojem i razmaženošću, nego s činjenicom da dijete uči kontrolirati emocije. Nismo s tim rođeni i djeca uče po modelu (roditelja, okoline) koji su primjereni načini za nošenje s emocijama. Najbolje što možeš napraviti je ignorirati tantrum. Ako dođe napad agresije, čekaj da se smiri. Bilo bi dobro da ima neki kutak kod kuće u koji može otići da bude sama, s jastucima na kojima može izvaliti bijes. Nikada ne popuštati tantrumima jer tako dijete uči da će idući put dobiti što želi ako vrišti i baca se po podu", detaljno je obrazložila jedna osoba.
"Ne možeš se objašnjavati s djetetom od 3 godine. Reci NE i uzmi igračke", kratka je druga.
"Nekada se to rješavalo batinama, ako ispadi bijesa dolaze samo kad nije po njegovom, onda je to faza i najgore što možete napraviti je popustiti. Ja sam znao otjerati klinca u sobu, zatvoriti vrata i pustiti ga da divlja dok se ne ispuše", predlaže treća.
"Sudeći prema opisu, tvoje dijete šefuje i terorizira cijelu obitelj već sad s tri godine. Što će biti kad bude starija i porastu joj apetiti? Kupovat ćete joj što god poželi da ne vrišti? Tvoje dijete se ne muči jer si joj rekao/la ne, vrišti jer je naučila da takvim ponašanjem dobiva što želi svaki put. Ti si odrasla osoba/roditelj i moraš se postaviti kao autoritet. Ne znači ne i gotovo. Nema rasprave ni popuštanja. Pohvali je kad je dobra, ali divljanje i ispadi se moraju sankcionirati", smatra četvrta.
"Derište ste odgojili, sada se morate nositi s tim osim ako vam nije u cilju ostaviti je da odraste u nefunkcionalnu osobu", oštra je peta.
Bilo je i onih koji su joj savjetovali da potraži stručnu pomoć, dok su drugi predložili da dijete upiše na neki sport na kojem će se moći ispuhati i izbaciti višak energije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati