Nizozemska djeca najsretnija su na svijetu. Evo što njihovi roditelji rade drugačije
DJECA u Nizozemskoj su najsretnija na svijetu, pokazala su istraživanja, a stručnjaci kažu da bi za to moglo postojati više razloga.
UNICEF-ovo izvješće objavljeno 2020. godine pokazalo je da djeca u Nizozemskoj imaju najveći osjećaj dobrobiti. Agencija Ujedinjenih naroda za djecu analizirala je podatke u 41 zemlji s visokim dohotkom rangirajući zemlje prema tome kako su ocijenile dječju mentalnu dobrobit, fizičko zdravlje i razvoj akademskih i društvenih vještina.
Utvrđeno je da je Nizozemska najviše rangirana na ljestvici triju ishoda blagostanja, a slijede je Danska i Norveška, dok su Čile, Bugarska i SAD na dnu tablice.
OECD je iste godine objavio da je Nizozemska iznad prosjeka u brojnim područjima, uključujući prihode, obrazovanje, stanovanje i zdravstveni status.
Anita Cleare, autorica knjige The Working Parent’s Survival Guide, rekla je da je važno razumjeti ulogu društveno-ekonomskih čimbenika na sreću djece. Objasnila je da ako dijete ima zadovoljene određene potrebe, što je vjerojatnije u bogatoj zemlji, postoji veća šansa da će biti sretno.
"Asertivan roditeljski stil, koji postavlja jasne granice s puno ljubavi i topline, dosljedno pokazuje pozitivne ishode za djecu", izjavila je.
Osim toga, Cleare ističe da sram može biti jako štetan za djecu, a Nizozemci su na glasu kao narod otvoren za razgovor o temama koje bi se u drugim zemljama mogle smatrati neugodnijima za raspravu.
"Još jedna stvar po kojoj su Nizozemci poznati je da cijene različitost i da su vrlo uključivi. Ovakav pristup roditeljstvu je važan s obzirom na akademski i društveni pritisak s kojim se djeca sada suočavaju", pojašnjava.
Istraživanje UNICEF-a pokazalo je da 81 posto tinejdžera u Nizozemskoj smatra da lako sklapaju prijateljstva, što je jedna od najviših stopa među 41 zemljom uključenom u izvješće.
"Nizozemci ne njeguju natjecateljsko školovanje, već razvijaju strast za učenjem. Roditelji, upamtite da rezultati na ispitima nisu presudni i da biste se trebali usredotočiti na poticanje djetetove znatiželje", savjetuje Amanda Gummer, osnivačica organizacije za razvoj vještina Good Play Guide.
Gummer dodaje da nam i Norveška može biti primjer. Riječ je o zemlji koja je treća na UNICEF-ovoj listi pa se također smatra uzornom u pogledu dobrobiti djece, a u njoj postoji i "kultura zajedništva".
"Pomaganje drugima odlično je za vaše mentalno zdravlje, stoga razmislite o načinima na koje vaša cijela obitelj može pridonijeti zajednici", istaknula je sugerirajući da je volontiranje jedan od načina za poticanje osjećaja zajedništva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati