Očevima u pratnji porođaj može biti izazovan. Ovako im možete pomoći da se pripreme
DOK ŽENA rađa, sva pozornost trebala bi biti usmjerena prema njoj. Vrištanje, povici i slični zvukovi sasvim su normalni u takvim trenucima. Ako ženu na porođaju prati partner, cijela atmosfera može i za njega biti nelagodna i šokantna.
Treba biti realan i shvatiti i da pratnja na porođaju može biti izgubljena i nesigurna, a pružit će bolju podršku ako zna što treba činiti. Porođaj s pratnjom ponekad dovodi i do sukoba između partnera. Premda budući tata želi biti prisutan, može mu biti jako teško procijeniti koja je njegova uloga.
5 istina o porođaju
1. Žene koje rađaju moraju sebe i svoje bebe držati kao prioritet. Svaku empatiju treba sačuvati za drugi put.
2. Proživljavanje porođaja zahtijeva visoku razinu fokusiranosti i odlučnosti. Iako netko može biti majstor multitaskinga, porođaj iziskuje usredotočenost na samo jednu i najvažniju stvar.
3. Dobro je dopustiti drugima da pomognu. Koliko god blizak bio vaš odnos s partnerom, primalje su stručnjaci u nošenju sa svim vrstama osobnosti. Dopustite im da podrže vašeg partnera i usmjere ga tako da vam bude bolja potpora.
4. Priprema je vrlo korisna. Ako vaš partner donekle razumije ono što može očekivati za vrijeme porođaja, lakše će se nositi sa svim i manji će mu biti faktor iznenađenja. Otvoreno razgovarajte tijekom trudnoće o tome kako će podnijeti kad vas bude gledao u bolovima.
5. Partnerima može pomoći ako imaju jasne predodžbe o tome što mogu učiniti kako bi bili dobra podrška. Masaže, treninzi, kontrola disanja i pravilno tiskanje su stvari u kojima vas partner može podržati.
Dodatni praktični savjeti
Pokušajte ne gledati na sljedeće porođaje kao na priliku za ispravljanje pogrešaka prijašnjih porođaja i razočaranja. Postavljanje visokih očekivanja često može dovesti do dodatnih razočaranja – svaki porođaj i svaka beba vrlo su individualni.
Tijekom trudnoće vodite otvorene razgovore sa svojim partnerom o porođaju, opcijama za ublažavanje boli i o tome što želite od njega u tim trenucima.
Budite spremni na iznenađenja. Čak i ako je vaš partner inače gadljiv na bolnice i krv, odajte mu priznanje za njegovu sposobnost i volju da to promijeni. Česti su komentari: "Bilo je bolje nego što sam mislio da će biti" ili "Bilo je teško, ali OK".
Idite zajedno na trudničke tečajeve. Ovo je izvrstan način da budući parovi osjete i osnaže povezanost pred porođaj.
Ako ste zabrinuti zbog mogućih reakcija vašeg partnera tijekom porođaja, razgovarajte sa stručnjacima i savjetnicima.
Imajte na umu da se neki partneri stvarno muče s porođajem. Ako vaš partner kaže da ne misli da može biti prisutan, a vi ste učinili sve što možete da ga ohrabrite, možda je vrijeme da odaberete nekog drugog za pratnju. Bolje vam je da sve znate i sve isplanirate prije nego bude kasno, da se ne biste osjećali iznevjereno u zadnji čas.
Recite svom partneru da ako se osjeća preopterećeno i treba mu odmor, onda je u redu da se udalji. Nije neuobičajeno da partneri osjete mučninu, nesvjesticu ili potrebu da sjednu dok njihova partnerica ima trudove. Ljudi reagiraju na stres na različite načine, piše The New York Post.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati