Devet stvari koje pedijatrice uvijek imaju spremljene i pri ruci kada putuju s djecom
PUTOVANJE s djecom donosi trenutke radosti i stvara uspomene za cijeli život, ali pripreme za isto to putovanje mogu biti stresne. Pripremanje stvari i pakiranje često može izazivati nelagodu jer roditelji nisu sigurni što bi sve ponijeli na put. Međutim, kako su za HuffPost otkrile dvije pedijatrice, najbolje je pripremiti se na gotovo sve.
"Očekujte neočekivano. Uvijek spakirajte dodatne stvari. Najvažnije stvari nosite sa sobom u ručnoj prtljazi, u slučaju da se prtljaga izgubi", savjetuje pedijatrica dr. Jamie Friedman.
Pedijatrica Friedman i skupina drugih pedijatara za HuffPost su otkrili koje stvari uvijek pakiraju kada idu na putovanje s djecom te savjetuju da i vi počnete činiti isto.
Dodatni lijekovi
"Lijekovi su važni jer nikada ne znate kada će dijete dobiti temperaturu, ozlijediti se ili osjetiti slučajne bolove. Posebno za malu djecu koja ne mogu uzimati klasične tablete ili ako ćete putovati negdje gdje bi nabava lijekova mogla biti otežana, uvijek nosim odgovarajuće oblike acetaminofena i ibuprofena, u slučaju da ih ne mogu pronaći u tekućem ili žvakaćem obliku", pojašnjava dr. Friedman.
Također, pedijatrice preporučuju da sa sobom uvijek nosite dječje recepte ili specifične zdravstvene potrepštine u dovoljnim količinama, i to uvijek u ručnoj prtljazi.
Predmeti i igračke za utjehu
"Uvijek se pobrinem da moja djeca spakiraju neke od svojih omiljenih predmeta za utjehu i stvari koje će ih zabaviti, poput plišanih igračaka, slušalica, grickalica te nečega za crtanje ili čitanje", ističe pedijatrica Candice Jones, te dodaje: "To štedi novac i sprječava nevolje."
Predmeti za utjehu djeci pružaju osjećaj sigurnosti, poznatosti i smirenosti, bez obzira na to gdje se nalazili. Isto vrijedi i za druge poznate predmete poput njihove uobičajene bočice za vodu ili omiljenih užina, prenosi HuffPost.
"Putovanja narušavaju rutinu djece. Mogu postati umorna, gladna ili im može biti dosadno. Ključ uspješnog putovanja je držati ih ugodnima. Neka imaju poznate predmete kako bi se smanjio strah i tjeskoba. Obično sam nosila i poznate knjige za čitanje prije spavanja", savjetuje dr. Friedman.
Prva pomoć
Osim dodatnih lijekova, liječnici savjetuju da imate i komplet prve pomoći koji sadrži stvari poput flastera, alkoholnih maramica, lijekova za sezonske alergije te set za pomoć kod posjekotina, ogrebotina i sličnog.
Pedijatrica dr. Kelly Fradin za HuffPost je otkrila da voli nositi masnije balzame, poput vazelina. "Volim ponijeti vazelin, koji može pomoći kod ispucalih usana, osipa od pelena i ogrebotina. Škarice za nokte, flasteri i četkice za zube također su ključni", pojašnjava ona.
Ipak, dr. Friedman savjetuje da zalihe prve pomoći prilagodite ovisno o odredištu na koje putujete, ali najčešće nosi "antibiotske kreme, flastere i lijekove za prevenciju mučnine".
Opcije za zabavu s i bez ekrana
"Nove igračke i aktivnosti za mlađu djecu važne su jer će im duže držati pažnju tijekom putovanja automobilom ili avionom", ističe dr. Friedman. Osim poznatih predmeta za utjehu i igračaka, korisno je ponijeti i nekoliko novih izvora zabave. Kombiniranje opcija s i bez ekrana također je dobra ideja.
Pedijatrica dr. Hansa Bhargava ističe da čak i ona uvijek ima neki pametni uređaj, poput mobitela ili tableta. Dodaje: "Uvijek zamolim djecu da ponesu knjigu. Trudim se da najprije malo čitaju, a onda koriste tehnologiju. Male slagalice, križaljke ili bojanke mogu biti korisne kada je djeci dosadno."
Grickalice
Poznato je da djeca često postanu gladna, a kao rezultat toga i nervozna, zbog čega pedijatri savjetuju da je uvijek korisno imati neke grickalice pri ruci.
"Za djecu od 4 do 10 godina, bilo da je riječ o cestovnom ili avionskom putovanju, uvijek nosim grickalice. Zobene pločice, narezane jabuke, zdravi čips i mješavine granole uvijek su sa mnom jer nikad ne znate hoće li doći do kašnjenja. Bočice vode obavezne su za putovanja automobilom", tvrdi dr. Bhargava.
Dodatna odjeća
Dodatnu odjeću uvijek je poželjno nositi tijekom putovanja, nebitno trajalo ono dva ili deset sati. Dijete možda pati od mučnine ili ćete po putu automobilom negdje stati, a dijete će se uprljati tijekom igre. Odjeću i dodatne potrepštine poželjno je spremiti u ručnu prtljagu ili, ako putujete automobilom, dovoljno blizu kako ne biste morali stajati i produljiti putovanje.
Zaštita od klica i vremenskih uvjeta
"Roditelji bi trebali razmisliti o repelentima za insekte, kremama za sunčanje, šeširima i ostalim potrepštinama prikladnim za njihovo putovanje", ističe dr. Friedman.
Osim zaštite obitelji od vremenskih uvjeta poput sunca i insekata, pokušajte zaštititi sve od širenja mikroba, ističu stručnjaci za HuffPost. Važno je imati spremljene maramice kako biste mogli dezinficirati ruke djece.
"Maramice i sredstva za dezinfekciju ruku su obavezni. Mali prsti dodiruju sve, stoga je dobra ideja dezinficirati ruke prije jela kako biste izbjegli infekcije", savjetuje dr. Bhargava.
Informiraju se o zdravstvenoj skrbi na odredištu
Prije nego što krenu na putovanje, pedijatrice nastoje unaprijed saznati više o dostupnoj zdravstvenoj skrbi kako bi znale što im je činiti u slučaju nezgoda.
"Ako područje koje posjećujete ima samostalnu dječju bolnicu, to bi bila moja prva preporuka za mjesto gdje biste trebali odvesti dijete ako se neočekivano razboli i treba medicinsku pomoć", savjetuje pedijatrica dr. Jean Moorjani. Međutim, ako nema dječje bolnice, najbolje je pomoć potražiti u hitnoj medicinskoj službi.
Predmeti koji će pomoći da dijete lakše i brže uspije zaspati
"Putovanja s djecom mogu biti teška i naporna zbog puno stvari koje nosite, ali neke ipak morate nositi bez obzira na odredište", tvrdi pedijatrica dr. Kelly Fradin. "Predmeti koji pomažu vašem djetetu da spava su ključni. Omiljeni plišani medvjedići, vreće za spavanje, uređaji za bijeli šum ili bilo što drugo što im pomaže da se dobro odmore, mogu vaš odmor učiniti znatno ugodnijim", dodaje ona.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati