Radite li i vi ove kobne greške na društvenim mrežama?
Foto:123rf
BITI DIO društvenog svijeta ne bi trebalo iziskivati neke posebne vještine jer svatko igra prema svojim pravilima (ili se povodi trendovima), no jedno je kada svoj profil koristite kao svoj, a nešto sasvim drugo kada je u interakciju uključeno i vaše dijete - vaš prijatelj na Facebooku, Twitteru, WhatsAppu i drugima.
Postoji mnogo grešaka koje čine upravo roditelji misleći da je njihovo dijete ravnopravno njima, iako to isto ne očekuju od svog djeteta pa samim time čine kardinalne greške od kojih njihova djeca sustavno trpe. Svi ovi savjeti inače dolaze iz pera djece koja su na svojoj vlastitoj koži iskusila mnoge neugodnosti od strane svojih revnih, kul roditelja koji nikako da shvate da njihova djeca odrastaju, a oni stare te su samim time manje kul nego što misle.
Prije dopuštenja da dijete može pristupiti svijetu društvenih mreža mora uslijediti jedan vrlo ozbiljan razgovor s djetetom. To bi danas trebalo čak i ozakoniti jer taj je razgovor vrlo važan kako bi dijete shvatilo da ne smije prihvaćati bilo kojeg neznanca za prijatelja, da mora znati kakve se sve opasnosti kriju u tom virtualnom svijetu. Kod tog razgovora ne smije biti mjesta ni tabuima niti sramu. Objasnite svom djetetu što znači dječja pornografija, kakve se sve zamke mogu kriti u pozivu za upoznavanje, ne ustručavajte se ispričati i neka poznata opasna iskustva. Riječ o djeci koja su već dovoljno velika da shvate poantu te ih svakako upozorite i na to da paze što objavljuju kako ne bi kasnije u životu, radi neke izjave ili fotografije, požalili.
2. Ne budite licemjerni
Ako djetetu zabranjujete mobitel za stolom nemojte se ni usuditi izvaditi svoj samo da bi poslali mejl. Dignite se od stola ako baš morate tog trenutka obaviti taj posao ili jednostavno ostavite mobitel po strani dok zajednički objedujete. Ista pravila za sve članove kućanstva. Vrijedi?
3. Razmetanje
Roditelji dragi, znamo da se volite pohvaliti svojom djecom u živo i na društvenim mrežama međutim znamo i da takve pohvale često liče na razmetanje bez dokaza.
Nemojte ih niti tagirati na fotografijama s kojima ste se htjeli pohvaliti kako eto zajedno igrate neku igru jer možda vaša djeca misle da je takvih zajedničkih igara u vašoj obitelji premalo te da najčešće služe za fotografiranje, a ne igranje.
Isto tako, ne obznanjujte svijetu odličan uradak vašeg školskog djeteta - jer vaše dijete taj uradak ne čini ponosnim, posebno ako je više od polovice razreda dobilo istu ocjenu.
4. Znate li komunicirati s djetetom na Facebooku?
Naravno da znate - zakvačite mu slatku porukicu na zid :) Nikada više!
Općenito pravilo koje na ovu temu mora biti jasno zauvijek - javni profil vašeg djeteta nikada, ali nikada ne koristite za komunikaciju. Za to imate privatne poruke, sms, i najbolje od svih - privatnost doma za razgovor u četiri oka.
5. Hashtag na Twitteru ne služi za sve
Ako ste već primijetili nagomilane hashtage diljem Facebooka i Twittera to ne znači da ćete tako obilježiti baš sve što objavite. Hashtag prvenstveno služi da se njime kategoriziraju postovi prema ključnim riječima, a ne prema onome što ste vi objavili. Zato #blagdanismojima ili #zabavljamosekodbake baš i nije neka fora, osim ako ste se mislili malo osramotiti. I svoju djecu također.
6. WhatsApp što je bilo?
7. Super je taj Instagram!
I znajte da ovaj kanal nije nikakav forum za rasprave i teška pitanja. Zato ako nemate što super zanimljivo za izjaviti radije se onda držite samo Facebooka.
8. Ne razmećite se informacijama koje ste pročitali na internetu
Znate, i vaša su djeca jednako pismena kao i vi te i oni mogu lako i brzo doći do istih informacija s kojima raspolažete i vi. Zato je iznimno glupo uvjeravati ih da navečer ostave mobitele daleko od svoje sobe kako ih ne bi ozračili dok spavaju, jer će vaše dijete tu informaciju odmah ići provjeriti na google te će prije svega ispasti blesavi i neupućeni. Što inače svaki tinejdžer ionako već misli o svojim roditeljima htjeli vi to ili ne.
9. Ne špijunirajte - pitajte ako vas nešto zanima
Nema goreg nego viriti iza djetetovog ramena da bi malo škicnuli na to što rade. Ako dijete želi na svom mobitelu/tabletu/laptopu raditi nešto što vi zaista ne bi smjeli vidjeti radit će to kada vi niste u blizini, no ako samo surfa, a vi ste preznatiželjni pa im virite iza leđa, dijete će tu vašu suludu reakciju shvatiti kao da nemate povjerenja u njega. Zato radije pitajte što radi, s kim se dopisuje, što taj netko kaže (ako baš želite znati i to), ali nemojte biti špijun. Nije lijepo niti ulijeva povjerenje.
10. Što si radio cijeli dan?
Ako mislite isprovocirati svoje dijete koje se ne miče od društvenih mreža učinit ćete ovim pitanjem - "Pa što radiš cijeli dan pred tim ekranom?"
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati