Raste broj djece zaražene šarlahom, evo kako ga prepoznati
OVE GODINE mnogim roditeljima čini se da su njihova djeca bolesnija nego ikad prije. Među dječjom populacijom javio se val infekcije streptokokom, a da ove godine ima više težih oblika nego prethodnih godina, potvrdio je epidemiolog Bernard Kaić za N1.
"Postoje asimptomatski kliconoše koje nose streptokok u grlu, a da nemaju simptome. Može se manifestirati kao gnojna angina, šarlah ili još teži oblici, sepsa…", izjavio je Kaić pa dodao da se situaciji s gnojnom anginom ne razlikuje puno u odnosu na prethodne godine.
"Šarlaha je nešto malo više. Ovih invazivnih oblika sepsi imamo više nego prijašnjih godina. Inače bismo imali jednu do dvije streptokokne sepse, a ove godine smo ih imali osam. Nema potrebe testirati zdravu djecu koja nemaju simptome. Ako imaju simptome i sumnja se na bolest, ima smisla. Ako postoje grupe djece koja je bolesna, onda se u principu daju antibiotici cijeloj grupi, nema smisla tražiti tko je nositelj. Dio stanovništva uvijek nosi streptokok u ždrijelu", pojasnio je.
Obratite pozornost na osip
A što se samog šarlaha tiče, riječ je o zaraznoj bolesti koju uzrokuje beta-hemolitički streptokok skupine A. Neki ključni simptomi koji ukazuju na šarlah su visoka temperatura, upala grla, otečene limfne žlijezde na vratu, bijeli pokrov na jeziku, crveni obrazi i osip koji se javlja od 12 do 48 sati nakon početnih simptoma.
"Osip se obično pojavljuje nakon inkubacije od 3 do 5 dana i može trajati do tjedan dana. Obično počinje oko vrata, ispod ruku ili na preponama i zatim se širi po tijelu. Svjetlocrven je, s kvržicama pa izgleda kao 'brusni papir'. Često se pojavljuju crvene linije na kožnim pregibima oko vrata ili laktova. U roku od deset dana se koža počne ljuštiti kao da je opečena suncem. Kad ga se pritisne, osip nestaje", pojašnjava Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Budući da se radi o infekciji kojoj je uzročnik bakterija, liječenje se provodi antibioticima. Protiv šarlaha ne postoji cjepivo i može se preboljeti više puta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati