Roditelji koji žele potaknuti intelektualni razvoj djece trebaju primijeniti 5 navika
RODITELJI mogu njegovati i poticati inteligenciju svoje djece na nekoliko načina. Kako se 2024. godina sve više bliži kraju, neki roditelji možda već sada razmišljaju kako mogu pomoći i motivirati djecu da s početkom nove godine još više intelektualno napreduju.
Stručnjaci za roditeljstvo smatraju da pružanje intelektualne stimulacije uz dovoljno vremena za igru i osiguravanje odgovarajućeg sna značajno pridonose djetetovom kognitivnom razvoju i budućem uspjehu, prenosi The Times of India. Uvođenjem određenih navika u njihove živote, roditelji mogu pozitivno utjecati na razvoj svoje djece. U nastavku otkrivamo koje su to navike.
Motivirajte ih da samostalno obavljaju zadatke koji ih muče
Nakon određene dobi, mnogi roditelji instinktivno potiču djecu da napreduju u onome u čemu su dobri, a ono u čemu nisu, ostave sa strane. Međutim, inteligentna djeca, posebno ona koja nisu samo akademski nadarena, nego su i snažna u drugim područjima, poput glazbe ili sporta, trebaju aktivnosti koje im dopuštaju neuspjeh i osjećaj manjeg pritiska za postignućem.
Budite tu za njih kad vam se povjere i nemojte ih osuđivati
Roditelji su zaštitnici svoje djece, a ona će im se u mnogim situacijama povjeriti kada imaju probleme. Kako tvrde stručnjaci, roditelji trebaju razmisliti kako će postupiti u takvim situacijama jer će djeca često kopirati način na koji se oni ponašaju. Ako roditelji problemima pristupaju smireno i racionalno, djeca će u takvom scenariju rasti mentalno i emocionalno, što implicira da će s vremenom usvojiti pragmatičnu perspektivu života, prenosi The Times of India.
Pristupit će okolnostima sa stavom rješavanja problema. Roditelji će moći vidjeti kako dijete rješava probleme u svom životu jednostavnim, ali pametnim rješenjima, dok će drugoj djeci njegove dobi možda biti teško proširiti horizonte. Da, uvijek trebate biti uz njih i podržati ih, ali im i omogućiti da budu samouvjereni i skromni, što je ključno za njihov uspjeh u budućnosti.
Često im čitajte
Kako prenosi The Times of India, mnoga provedena istraživanja pokazuju prednosti čitanja djeci od najranije dobi. Mala djeca imaju koristi od čitanja jer povećavaju vokabular, potiču kreativnost, poboljšavaju kognitivne sposobnosti te im pomažu razviti jezične vještine i vještine slušanja.
Djeca koja čitaju postaju pametnija. Kako dijete raste, neka vam čita, iako ćete mu čitati dok je vrlo malo. Osim što je odlična prilika za zbližavanje, ova navika pomaže u njihovu dubljem razumijevanju jezika i naracije. Kako biste pomogli djeci da ostanu zainteresirana za čitanje, redovito posjećujte lokalnu knjižnicu i dopustite im da izaberu knjige koje žele.
Pružite im neke intelektualne izazove
Ne zaboravite pronaći vremena i za igru. Jedan od načina na koji im možete pomoći jest da djeci date intelektualne izazove za koje će se morati potruditi kako bi ih riješili. Ne uskraćujte djeci slobodno vrijeme kako ne bi mogla uživati u učenju. Teško je odrediti gdje povući granicu između učenja i zabave, ali ključno je osigurati da djeca mogu učiti i kada to sama odaberu, a ne samo kada ih na to tjerate aktivnostima koje ste za njih isplanirali.
Pobrinite se da imaju zdrav raspored spavanja
Na kognitivni razvoj djeteta značajno utječe dovoljno sna. Prema istraživanju, spavanje i kvocijent inteligencije izravno su povezani, prenosi The Times of India. Što se tiče testova, djeca koja dovoljno spavaju često bolje ostvaruju rezultate.
Osiguravanje preporučene količine sna djeci ključno je kada pokušavate odgojiti inteligentnu i uspješnu djecu. Prema uobičajenim standardima, djeca predškolske dobi trebala bi spavati između 10 i 13 sati, djeca osnovnoškolske dobi između devet i 12 sati, a učenici srednjih škola između osam i 10 sati.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati