Savjetnica za mentalno zdravlje: Roditelji trebaju razmisliti o odlasku na terapiju
ODLAZAK na terapiju može koristiti svima kako bi otvoreno razgovarali o problemima bez straha od osude ili nerazumijevanja. Roditelji svaki dan doživljavaju situacije koje izazivaju različite osjećaje, a koji ponekad mogu biti stresni i negativno utjecati na mentalno zdravlje.
Kada su u pitanju roditelji, terapija im može pomoći da se osjećaju bolje, ali i pozitivno utjecati na razvijanje samopouzdanja pri donošenju odluka u roditeljstvu. Savjetnica za mentalno zdravlje, Ahou Line, za Psychology Today otkrila je koja su to četiri važna razloga zašto bi baš svaki roditelj trebao razmisliti o odlasku na terapiju.
Snalaženje u velikim životnim promjenama
Prelazak u životnu fazu roditeljstva velika je promjena za odrasle i često uzrokuje promjenu životnog stila, navika i svega ostalog kako bi se pripremili za dolazak djeteta.
"Ova promjena često dolazi iznenada, ostavljajući nas da se nosimo s njezinim utjecajem i prilagodbom na novu svakodnevicu, što može izazvati osjećaje tuge ili čežnje za prošlim životom", pojašnjava savjetnica i dodaje: "Terapija podržava roditelje u procesu prilagodbe na ove promjene, pružajući siguran prostor za tugu bez straha od osude ili srama."
Osim toga, odlazak na terapiju roditeljima omogućuje "da prihvate ideju kako mogu istovremeno osjećati dvije suprotne emocije, zahvalnost i tugu, bez potrebe da biraju između njih", ističe Ahou.
Upravljanje stresom i tjeskobom
Financijske brige, izolacija, nedostatak vremena i osjećaj usamljenosti samo su neki od razloga zbog kojih roditelji traže terapiju kao proaktivan način suočavanja s emocionalnim izazovima, prenosi Psychology Today.
Iako terapija nekim roditeljima može djelovati kao samo još jedna obveza, savjetnica smatra kako je terapija "ključni resurs za emocionalnu dobrobit, pružajući prostor za suočavanje s pritiscima roditeljstva".
Dodaje kako "svatko zaslužuje 45 minuta tjedno za izražavanje svojih briga bez osude. Za roditelje koji balansiraju više uloga - skrbnika, zaposlenika i supružnika, terapija može biti jedino vrijeme u tjednu posvećeno njihovim vlastitim potrebama".
Istraživanje iskustava iz djetinjstva koja utječu na roditeljstvo
Roditelji ponekad nisu ni svjesni koliko način na koji su odgajani podsvjesno utječe na njihovo ponašanje prema djeci. U trenucima krize možda ćete se vratiti disciplinarnim praksama iz vlastitog djetinjstva, bez dubljeg razmišljanja o njima.
Ovaj proces često prolazi nesvjesno, donoseći mnoštvo emocija. "Često pitam klijente postoji li roditeljska vrijednost koju su usvojili jer su je kao djeca željeli iskusiti. Osobno, dajem velik značaj pružanju svojoj kćeri prostora za pogreške jer sam osjećala da to često nisam imala kao dijete", pojašnjava ona.
Naše vrijednosti, uvjerenja i ciljevi duboko su ukorijenjeni te utječu na svakodnevne roditeljske odluke. Terapija omogućuje prostor za analiziranje tih vrijednosti i donošenje svjesnih odluka o identitetu obitelji koju stvaramo u svom domu.
Razvijanje samopouzdanja pri donošenju roditeljskih odluka
Psychology Today izvještava da je jedno istraživanje pokazalo da su osobe koje su imale djecu imale manje samopouzdanja nego pojedinci bez djece. Brojne mikroodluke koje roditelji donose, poput odabira škole, strategija discipline ili odluke treba li bolesno dijete odvesti liječniku, često se čine presudnima.
"Lako je osjećati tjeskobu da bi svaka odluka mogla štetiti djeci. Kroz terapiju roditelji mogu razjasniti svoje vrijednosti i uvjerenja, razvijajući samopouzdanje u svoje odluke jer rade prema jasnim ciljevima. Povrh toga, suradnja s terapeutom koji ima iskustvo u razvoju djece može dodatno osnažiti roditelje u donošenju odluka o odgoju", tvrdi savjetnica za mentalno zdravlje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati