Sori mame, jantarne ogrlice uopće ne pomažu, bolje koristite ovo
Foto: Instagram
NA SAM spomen jantarnih ogrlica svaka mama s iskustvom već zna o čemu se tu radi.
Jantarne ogrlice već se dugo godina spominju kao jedan od boljih "lijekova" za ublažavanje boli kod nicanja bebinih zubića. I same vjerojatno viđate puno beba koje ih nose, možda je i vaše među njima, pa vam stručnjaci poručuju: "Sori, možda vam se čini da one djeluju, ali za to nema baš nikakve znanstvene osnove niti dokaza".
Zašto jantarne ogrlice?
Već se stoljećima smatra da to baltičko "blago" sadržava prirodni analgetik znan kao sukcinska kiselina koja se ispušta u dodiru s toplom kožom te tako ublažava bolove. No stručnjaci ipak tvrde da za to nema baš nikakve znanstvene osnove jer iako jantar ima tu kiselinu, nema dokaza da se ona doista ispušta u dodiru s kožom.
Zapravo stručnjaci čak tvrde da bi takve ogrlice mogle donijeti puno više štete nego koristi jer mogu dovesti do gušenja (ako je beba proguta) ili davljenja (ako ogrlica negdje zapne).
Što onda?
Zato su američki pedijatri još prije nekoliko godina počeli rogoboriti protiv njih, a roditeljima savjetuju da, kad zubići počnu nicati, kupe proizvode namijenjene tome. To su gumene igračke koje se ohlade pa istovremeno bebi omogućuju žvakanje, čime će barem privremeno ublažiti nelagodu, a igračka usput i hladi pa tako dodatno umiruje otečene desni.
Ako su bebe već počele s dohranom, a još uvijek nemaju zubiće da bi pregrizle tvrdo voće i povrće, tada im slobodno možete dati da ih "grizu" dobro rashlađene. Mrkva je, primjerice, jako dobar i jeftin izbor, a i dudu možete s vremena na vrijeme malo rashladiti. Pogotovo ako je u stalnom opticaju više njih.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati