Tata poludio na roditelje koji bolesnu djecu vode u vrtić: "To je čisti bezobrazluk"
SVAKI se roditelj našao u situaciji da mu se dijete razboljelo, a on baš taj dan nije mogao izostati s posla. Većina će u takvim situacijama zamoliti baku ili djeda za pomoć, ali oni koji nemaju nikoga, možda će ipak biti primorani ostaviti dijete u vrtiću. Zna se da su mala djeca često bolesna jer u kolektivu "pokupe" svaki virus ili bakteriju, pa je nekim roditeljima navika ostavljanja bolesne djece u vrtiću prilično iritantna.
"Nerijetko roditelji dovode bolesnu djecu u vrtić (temperatura preko 37.5, kašalj koji ide do zagrcavanja, zelene/žute sline koje vire iz nosa...) i samim tim nepotrebno ugrožavaju zdravlje druge djece. Jasno mi je da dovedeš dijete kada još nisi siguran je li zaista bolesno ili ako je eventualno neka prehlada, tj. ako su simptomi šmrcanje, povremeni kašalj, temperatura koja je za nijansu povišena i slično. Ali ovo dovođenje potpuno bolesne djece mi je čista bezobzirnost i bezobrazluk te ne postoji nikakvo opravdanje za takvo ponašanje", napisao je jedan tata na Redditu.
"Čuo sam nekoliko puta izjave poput 'nemamo izbora, ne možemo uzeti bolovanje jer ćemo dobiti otkaz na poslu', a moj jedini odgovor na to je: 'Promijenite poslodavca i nemojte praviti djecu dok nemate adekvatne uvjete za to, bio to normalan posao ili bake i djedovi koji će pomoći u takvim situacijama'", poručio je.
Njegova je objava izazvala raspravu i većina se složila s autorom.
"Dobro došao u svijet neobuzdanog kapitalizma i 'ja i samo ja' kulture. Osobno sam izgubio tisuće eura od plaće čuvajući dijete kod kuće od treće do sedme godine jer je supruga radila za upola manju plaću kod poslodavca koji ne priznaje bolovanje, a zbog drugih koji su u takvim situacijama dovodili bolesnu djecu u vrtić", napisao je jedan muškarac.
"U Njemačkoj je ista situacija"
"Slažem se, ali moram reći da pojedini roditelji ponekad zaista nemaju izbora. Nemaju svi bake i djedove, a ni normalne poslove. Nažalost, to je tako. Treba mijenjati sustav. Ako je utjeha, u Njemačkoj je ista situacija", kaže druga osoba.
"Po pravilu, bolesna djeca se ne primaju. Ako odgojitelji tijekom dana primijete da je dijete bolesno, odmah te zovu da dođeš po njega i ne možeš ga vratiti u kolektiv bez liječničke potvrde da je dijete zdravo. Hoću reći, možeš samo sebe zeznuti ako ostaviš bolesno dijete u vrtiću jer će te odmah zvati da se vratiš po njega", ističe treća.
"Ljudi su sebični i samoživi", navodi četvrta.
"Vrtići bi trebali imati posebnu grupu za prehlađenu djecu"
"Kad mi je dijete bolesno, ne samo da ga ostavim kod kuće nego ga, kad ozdravi, zadržim još par dana da budem siguran. Nažalost, jedini tako radim u grupi od tridesetero djece. Ali, lako je meni kad ga šaljem u vrtić isključivo zbog socijalizacije i nije mu neophodan vrtić jer žena i ja radimo od kuće. Donekle razumijem i druge roditelje koji nemaju kamo s djecom, a moraju raditi. Vrtići bi trebali imati posebnu grupu za prehlađenu djecu", kaže peta osoba.