Terapeutkinja tvrdi da svako dijete od roditelja treba čuti 12 fraza
SVI SMO kao djeca doživjeli različite situacije koje su na neki način "ostavile trag". Bez obzira je li riječ o nečemu jednostavnom, poput pada s bicikla, ili ozbiljnijem, poput zanemarivanja ili zlostavljanja, ti događaji ostavljaju emocionalni ili fizički pečat, tvrdi terapeutkinja Michele Molitor.
"Naše srce, um i tijelo pamte takve trenutke, a oni često oblikuju naše ponašanje kako bismo se osjećali 'sigurno' u svijetu", istaknula je za YourTango.
Također dodaje da određene fraze koje djeca čuju od roditelja mogu značajno utjecati na njihov osjećaj samopouzdanja i vlastite vrijednosti. Prema Molitor, ovo su primjeri fraza koje djeca trebaju čuti kako bi odrasla u sigurne, sretne i zdrave odrasle osobe:
1. Riječi bezuvjetne ljubavi i prihvaćanja
"Djeca trebaju znati da su voljena i prihvaćena, neovisno o svojim postignućima ili ponašanju. Potrebno im je osigurati osjećaj da su voljena čak i kada pogriješe ili ne ispune očekivanja", objašnjava terapeutkinja.
Kako bi to postigli, roditelji mogu koristiti sljedeće fraze.
- "Volim te bezuvjetno, upravo takvog/takvu kakav/kakva jesi."
- "U redu je pogriješiti. Tako učimo."
- "Ponosan/na sam na tebe jer se trudiš."
2. Validacija osjećaja i iskustava
Djeca trebaju znati da su njihovi osjećaji važni i valjani. Molitor navodi: "Važno je pokazati da ste prisutni i zainteresirani za ono što doživljavaju."
Dakle, roditelji mogu reći:
- "Hvala ti što si podijelio/la svoje osjećaje sa mnom."
- "U redu je osjećati se tako."
- "Žao mi je što prolaziš kroz to. Što mogu učiniti da ti pomognem?"
3. Pohvale za trud i napredak
Umjesto da se pohvaljuju samo postignuća, djeci je važno priznati njihov trud i napredak. "Time ih učimo da su pogreške dio života i da nije sve savršeno, ali trud je ono što se cijeni", kaže terapeutkinja.
Stoga, savjetuje roditeljima da koriste sljedeće fraze:
- "Ponosan/na sam na tvoj trud! Vidim koliko si napredovao/la."
- "Odlično ti to ide."
- "U redu je ako nije uspjelo iz prve. Radit ćemo na tome zajedno."
4. Razgovori koji potiču samostalnost i donošenje odluka
Djeci je potrebno pružiti prilike za donošenje odluka i preuzimanje odgovornosti primjerenih njihovoj dobi. "Time ih potičemo na kritičko razmišljanje, traženje rješenja i osjećaj vlastite sposobnosti", tvrdi Molitor.
Prema terapeutkinji, roditelji mogu primjerice reći:
- "Što ti misliš da je najbolje rješenje?"
- "Razgovarajmo o prednostima i nedostacima svake opcije."
- "Tu sam da te podržim bez obzira na odluku koju doneseš."
"Važno je pokazati djeci da vjerujete u njih kako bi i ona naučila vjerovati u sebe. Svakodnevnim potvrđivanjem i prihvaćanjem njihove jedinstvene vrijednosti pomažete im razviti duboko ukorijenjen osjećaj samopoštovanja i samopouzdanja. Time im pružate temelje za izrastanje u sretne, zdrave i sigurne odrasle osobe koje znaju da su dovoljno dobre upravo takve kakve jesu", zaključila je Molitor.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati