Terapeut: Prestanite vjerovati u ova tri toksična mita o roditeljstvu
ODGOJ djece jedno je od najzahtjevnijih, ali i najljepših životnih iskustava. Roditelji se često suočavaju s društvenim očekivanjima, različitim savjetima i mitovima koji oblikuju njihova uvjerenja o roditeljstvu. Iako mnogi od tih mitova možda dolaze s dobrim namjerama, neki od njih mogu izazvati nepotrebne frustracije i pogrešna očekivanja.
Terapeut Micah Stephens nedavno je u objavi na Instagramu podijelio tri toksična mita o roditeljstvu koja, prema njegovim riječima, mogu pridonijeti osjećaju ljutnje prema vlastitoj djeci. Ovi mitovi ne samo da opterećuju roditelje već i negativno utječu na obiteljske odnose.
Evo koje mitove je istaknuo.
1. "Djeca rade stvari namjerno kako bi me naljutila."
"Ako djeci ne pružamo dovoljno pozitivne pažnje, ona mogu nesvjesno činiti stvari kako bi dobila negativnu pažnju. No, to ne čine kako bi vas naljutila; nesvjesno traže vašu pažnju. Pružite im dovoljno pozitivne pažnje i to će se smanjiti", navodi Stephens.
2. "Djeci nije stalo do onoga što kažem."
Ako djeca ne slušaju, možemo pomisliti da ih jednostavno nije briga za naše želje i potrebe. To može biti točno, ali vjerojatnije je da djeci nedostaje kontrola impulsa više nego što smo svjesni, tvrdi terapeut.
"Njihov prefrontalni korteks daleko je manje razvijen nego naš, i često ne mogu kontrolirati svoje ponašanje. Potreban je određeni period da odrastu i steknu veću kontrolu nad svojim impulsima", pojasnio je.
3. "Ako me moja djeca ne poštuju, to znači da sam bezvrijedan/na i ne zaslužujem poštovanje."
"Razlog zbog kojeg sam se osjećao toliko povrijeđeno kad me djeca nisu slušala, leži u tome što je to dotaknulo duboku ranu iz djetinjstva – osjećaj da nisam vrijedan poštovanja ili brige. Ovo je vrlo stvarna potreba, ali nije odgovornost naše djece da zadovolje tu potrebu ili štite naše rane. Moramo raditi na vlastitom iscjeljenju kako nas djeca ne bi uznemiravala i kako te rane ne bismo prenijeli na njih", zaključio je terapeut.