Trudnice budite na oprezu jer zika virus prijeti Europi
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: 123rf/Pinterest
NE ŽELIMO širiti paniku, ali iz Svjetske zdravstvene organizacije jučer je odaslano upozorenje kako bi se opasan zika virus, kojeg prenosi komarac Aedes Albopictus (tigrasti komarac), mogla proširiti Europom s obzirom da je on postao uobičajen na ovim prostorima. Osim Hrvatske koja se nažalost nalazi na popisu tih zemalja tu su i Francuska, Španjolska, Portugal, Italija, Grčka, Malta, Slovenija i Švicarska. Upozorenje je stvarno, a iako zasad još uvijek ne postoji cjepivo protiv tog virusa, kao ni pretjerano mnogo načina kako se zaštiti od uboda zaraženog komarca, preporučuje se dodatan oprez i pojačano korištenje repelenata.
Kako je poznato, virus nije pretjerano opasan za ljude, ali je za trudnice s obzirom da je dokazano da zika virus uzrokuje teška oštećenja ploda odnosno mikrocefaliju, a osim ubodom, virus se prenosi i spolnim putem - preko spermija zaražene osobe te u slučaju trudnoće - s majke na plod putem posteljice ili tijekom poroda.
Kako je poznato, virus nije pretjerano opasan za ljude, ali je za trudnice s obzirom da je dokazano da zika virus uzrokuje teška oštećenja ploda odnosno mikrocefaliju, a osim ubodom, virus se prenosi i spolnim putem - preko spermija zaražene osobe te u slučaju trudnoće - s majke na plod putem posteljice ili tijekom poroda.
Sam virus, odnosno infekcija nisu toliko opasni, ali nažalost postoje i zabilježeni slučajevi gdje je virus doveo do neuroloških komplikacija (autoimunih bolesti perifernog živčanog sustava poznatih kao Guillain-Barréovog sindrom) no najopasnijim se zaista smatra ta druga glavna komplikacija u obliku mikrocefalije koja može biti uzročnik teški smetnji u mozgu bebe radi kojih se ono nikada neće moći razviti kako spada. Bolest je poznata i po simptomu izrazito male glave s kojom se bebe rađaju te nerazvijenim mozgom zbog čega djeca koja prežive nikada neće moći pričati, hodati i uopće brinuti o sebi.
Epidemija zika virusa zasad je zabilježena u Latinskoj Americi, najviše u Brazilu gdje je samo od listopada prošle do siječnja ove godine zabilježeno čak 3.500 slučajeva mikrocefalije te su u toj zemlji upozorava na veliku mogućnost zaraze, ženama koje planiraju trudnoću savjetuje se da s takvim planovima pričekaju još barem dvije godine, a čak se razmatra i mogućnost dopuštenja pobačaja ukoliko se dokaže da je trudnica u nižem stupnju trudnoće zaražena zika virusom.
Svjetska zdravstvena organizacija uslijed toga upozorava i sve turiste da radije izbjegavaju zemlje u kojima je proglašena epidemija, a kako se čini, takav bi naputak, uz gore spomenuto upozorenje WHO-a, moglo vrijediti i za našu zemlju.
Inkubacija i simptomi
Kako navode stručnjaci, inkubacija ovog virusa traje između 3 i 12 dana nakon čega dolazi do pojave simptoma poput temperature, glavobolje, kožnog osipa, bolova u mišićima i zglobovima te upale očne spojnice. Simptomi su zapravo vrlo blagi i ne pojavljuju se uvijek - tek u oko 20 posto slučajeva zaraženih osoba, traju do najviše sedam dana po čemu virus ne zvuči opasno. Čak su i slučajevi hospitalizacije vrlo rijetki, osim u slučaju spomenutih neuroloških komplikacija.
Otkrivanje virusa i liječenje
Virus se može otkriti putem krvi i urina, i to u kratkom periodu od pojave simptoma - u krvi u periodu od tri do pet dana, a u urinu može biti otkriven i u periodu do deset dana od pojave simptoma. S obzirom na relativno blage simptome virus se zapravo liječi klasičnim lijekovima za snižavanje temperature te antihistaminika za ublažavanje kožnog osipa.
Pojava virusa
Virus je prvi put zabilježen i izoliran 1947. godine, u Ugandi, na majmunu iz šume Zika, po čemu je virus i dobio ime, a prvi slučaj zaraze kod čovjeka zabilježen je 1952. godine u Nigeriji.
Iako su ti prvi slučajevi zabilježeni u Africi, virus širi azijski tigrasti komarac koji se od tada rapidno proširio po velikom dijelu svijeta. I kod nas je nažalost već godinama prisutan.
Što se pak ove epidemije tiče, virus se pojavio u travnju prošle godine, u Brazilu, a otada se postepeno proširio na cijelu Južnu i Središnju Ameriku, uključujući i Karipsko otočje.
Mjere opreza
S obzirom da ne postoji lijek kojim ćete se zaštiti, ukoliko ste trudne, pojačajte doze repelenata, posebno kada dođe sezona komaraca, zaštitite se odjećom, a domove mrežicama i zatvorenim prozorima.
Nadamo se da će mjere opreza u našoj zemlji, posebno u područjima u kojima obitavaju veće količine komaraca biti pojačano zaprašivanje od strane nacionalnih službi zaduženih za suzbijanje komaraca.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati