Vaše dijete je sramežljivo? Evo kako mu pomoći, a da pritom ne vršite pritisak
BAŠ KAO i odrasli, i djeca su međusobno različita. Svako dijete ima svoju osobnost kojom se izdvaja od mase. Dok će neke od njih, zbog urođene društvenosti, gdje god se pojave odmah prozvati vođom, drugi će se sramežljivo povući i većinom distancirati od ostale djece.
Ako ste i sami roditelj sramežljivog djeteta, vjerojatno se pitate kako se trebate postaviti. Kako im možete pomoći u rastu i razvoju te ih podržati, a da pritom ne vršite pritisak da se promijene?
1. Prestanite sramežljivost doživljavati kao slabost
Prvo, znajte da ako je vaše dijete sramežljivo u novim situacijama, to može biti i dobar znak.
"Većina djece pokazuje suzdržanost pri upoznavanju novih ljudi. To je sasvim normalno - i ta početna sramežljivost je način na koji ulazimo u novi prostor i snalazimo se", rekla je za HuffPost Koraly Pérez-Edgar, suradnica ravnatelja Instituta za društvene znanosti s Child Study Centera.
Potpuno je razvojno prikladno da se mala djeca osjećaju sramežljivo u novim situacijama.
To ne znači da je sramežljivost netipična ili loša i kod starije djece, iako mnogi roditelji (i drugi odrasli) još uvijek imaju tendenciju da sramežljivost gledaju kao manu.
"Nikad mi roditelj nije došao i rekao da je zabrinut za svoju kćer jer ima puno prijatelja. Jer roditelji to nekako vide kao ideal", rekla je Pérez-Edgar: "Ali vaše dijete može biti i sramežljivo s jednim ili dva stvarno dobra prijatelja s kojima razgovara i koji su mu podrška. To je odlično. To nije nešto zbog čega bi se trebali brinuti. To je samo osobnost vašeg djeteta."
Zapravo, sramežljivost može biti korisna. Prilagodljiva sramežljivost može pomoći ljudima da razmisle prije nego što počnu djelovati, što znači da ih sramežljivost štiti i može čak učiniti da ljudi djeluju smirenije i pouzdanije. Stručnjaci koji su proučavali sramežljivost potiču ljude da o tome ne razmišljaju kao o boljem ili lošem načinu socijalizacije, već samo o drugačijem načinu društvenog postojanja.
2. Izbjegavajte etiketirati svoje dijete i zamolite druge da i oni prestanu to raditi
"Nemojte svoje dijete nazivati sramežljivim", potiče pedijatrica Kasey Rangan: "Pokušajte objasniti drugima da se vaše dijete sporo povezuje s drugima, ali dajte sve od sebe da ne obilježite njegovo ponašanje."
3. Osigurajte djetetu kontrolirane prilike za vježbanje socijalizacije
Važno je da roditelji ne tjeraju sramežljivu djecu da sudjeluju u događajima i situacijama u kojima se osjećaju stvarno neugodno. Ali također je važno pružiti djeci puno prilika da vježbaju kakav je osjećaj isprobati nove stvari i upoznati nove ljude.
Naprimjer, Pérez-Edgar se prisjetila kako je svoje sramežljivo dijete vodila na gimnastiku, ali je cijelo vrijeme bila s njom. Tek iduće godine ju je mogla ostaviti samu.
4. Postavite im otvorena pitanja o tome kako se osjećaju
Iako svoje dijete ne želite označiti sramežljivim, važno je dati mu priliku da razgovara o onome što osjeća.
Možete to učiniti vrlo jednostavnim i otvorenim. Pitajte nešto poput: "O čemu si razmišljao danas?" To će vam pomoći da shvatite muči li ih njihova sramežljivost, a da pritom sami ne dajete nikakve pretpostavke.
"Riječ je o tome da djetetu dopustite da vam kaže gdje su njegove granice i poštujete to", rekla je Pérez-Edgar. To postaje osobito važno kako vaše sramežljivo dijete odrasta, a vi želite nastaviti podržavati njegovu osobnost i istovremeno ga osnaživati da razgovara s vama ako se bori s anksioznošću ili mu je teško uklopiti se.
5. Prepoznajte kada trebate pomoć
Ako primijetite da se sramežljivost vašeg djeteta čini ekstremnom ili se čini kao da ta sramežljivost nikada ne posustaje, vrijedi se obratiti pedijatru ili stručnjaku za mentalno zdravlje.
"Dijete zbog kojeg biste se trebali brinuti je dijete koje se nikada ne opusti, koje nikad sretno ne ulazi u ove situacije, koje jednostavno ne može pronaći svoje utočište", rekla je Pérez-Edgar.
Dobra vijest je da rane intervencije mogu biti doista učinkovite u liječenju ili čak u sprečavanju socijalne anksioznosti, a ne moraju biti "super intenzivne" da bi djelovale, rekla je Pérez-Edgar.
No upamtite, prihvaćanje je zaista ključno. Nema apsolutno ništa loše u tome da budu rezervirana i roditelji bi svojoj djeci trebali jasno dati do znanja da im se sviđa njihova osobnost takva kakva jest, navodi HuffPost.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati