Američka studija: Izabrani najpouzdaniji, ali i automobili koje treba izbjegavati
AKO JE SUDITI po ovoj studiji dvojbi nema, kupovinom japanskog automobila ne možete pogriješiti.
Consumer reports je u svojem godišnjem izvještaju pouzdanosti automobila objavio popis noviteta koji su za svaku preporuku, ali i povukao preporuku za tucet automobila koji su kvalitetom i pouzdanošću pali u zadnjih godinu dana. Konačno, CR je objavio i ljestvicu pouzdanosti po markama koja donosi brojna iznenađenja.
Prije samog popisa recimo kako se istraživanje temelji na upitniku koji CR šalje svojim članovima. Oni putem upitnika obznanjuju koliko su unazad godinu dana bili zadovoljni automobilom, odnosno imenuju koje im je sve probleme automobil izazvao. Doživljaj automobila je segmentiran u 17 kategorija, a konačan rezultat se boduje na skali od 0 do 100, gdje je prosjek u rasponu od 41 do 60 bodova. U pitanju je baza koja broji preko 300.000 automobila proizvedenih od 2001. do 2021. godine.
Podatak da je Lexus na prvom mjestu ne iznenađuje nikog. Na to smo navikli, a u ovom slučaju sa 76 bodova je točno 1 bod ispred drugoplasirane Mazde i pet bodova ispred Toyote. Devet je automobilskih marki ostvarilo natprosječan rezultat, ali među njima nema nekih marki koje smo navikli viđati u gornjem domu. Tako nema Porschea koji je prosječnim rezultatom uhvatio 13 mjesto. U vrhu nema ni Kije, a posebno iznenađuje Genesis koji je pao na samo dno s Tesla Motorsom, Jeepom i uvjerljivo najgorim Lincolnom.
Gledano po modelima natprosječan rezultat ostvarili su brojni američki modeli. Nama u Europi značajno je da su dobro prošli Ford Ranger i Ford Mustang Mach-E. Modeli koji su se penjali na ljestvici, a koji voze i europskim cestama su Audi Q7, BMW X3, Kia Niro EV, Nissan Rogue Sport i Volvo XC60.
Među onima kojima je pouzdanost značajno pala su Chevrolet Bolt, Hyundai Santa Fe i Jeep Gladiator.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati