Ovaj film bio je toliko provokativan da je privukao pažnju Vrhovnog suda SAD-a
IAKO je Haysov kodeks prestao važiti u studenom 1968. godine, brojni su se filmaši i godinama kasnije borili s pitanjem cenzure u kinematografiji. Među njima je bio i Mike Nichols, jedan od najboljih redatelja 20. stoljeća, u čijem opusu nalazimo klasike kao što su Tko se boji Virginije Woolf? (Who’s Afraid of Virginia Woolf?) i Diplomac (The Graduate).
Nichols je svojim radom pomicao granice filmske umjetnosti, ali to nije uvijek prolazilo bez problema. Prema Collideru, jedan od najboljih filmova u njegovoj karijeri, Seksualno saznanje (Carnal Knowledge) iz 1971. godine, smatrao se toliko provokativnim da je par godina nakon premijere privukao pažnju Vrhovnog suda SAD-a.
Eksplicitni sadržaji u filmu Seksualno saznanje
Smješten u kasne 1940-e, Seksualno saznanje prati dvojicu najboljih prijatelja, Johna (Jack Nicholson) i Sandyja (Art Garfunkel), koji pokušavaju navigirati društvenom scenom Sveučilišta Amherst. Jonathan je tipični ženskaroš i ulazi u mnoge veze, dok je Sandy naivan i romantičan. Film istražuje evoluciju njihovog prijateljstva, mladenačke pogreške i težnje za neostvarivim idealima u odnosima.
Seksualno saznanje istaknulo se svojim realističnim prikazom odraslih veza, što je nedostajalo u filmovima prošlog stoljeća. Oba protagonista imaju mane i donose upitne odluke, a uz to ih muče problemi koji su mučili mnoge mlade ljude tog doba.
Jack Nicholson i Art Garfunkel dobili su nominacije za Zlatni globus za svoje izvedbe, dok je Ann-Margret dobila nominaciju za Oscara i osvojila je Zlatni globus u kategoriji najbolje sporedne glumice.
Film je općenito naišao na pozitivne kritike filmskih stručnjaka, među kojima je i slavni Roger Ebert. No, širu publiku šokirali su eksplicitni dijalozi o seksualnim odnosima, iako film sam po sebi nema puno eksplicitnih scena.
Pravne bitke
Kontroverza oko eksplicitnih opisa dosegla je svoj vrhunac u siječnju 1972. godine, kada je policija upala u jedno kino u saveznoj državi Georgiji i uhitila vlasnika kina, gospodina Jenkinsa, pod optužbom da "širi opsceni materijal".
Slučaj je 1974. godine došao sve do Vrhovnog suda koji je u parnici Jenkins v. Georgia presudio u korist branjenika, gospodina Jenkinsa. Isto tako, sud je odlučio da film "ne prikazuje seksualno ponašanje na uvredljiv način" i da se ne smatra opscenim u pravnom smislu.
Ova pravna bitka naposljetku je imala pozitivan utjecaj na film jer je pomogla distributeru, AVCO Embassy, oko marketinške kampanje.
Nichols je nastavio gurati granice dopuštenog
Unatoč kontroverzi oko Seksualnog saznanja, Nichols je nastavio gurati granice dopuštenog u filmskoj umjetnosti, piše Collider.
Komedija Krletka (The Birdcage) iz 1996. godine, s Geneom Hackmanom i Robinom Williamsom u glavnim ulogama, dugo je smatrana jednim od najboljih holivudskih prikaza LGBTQ+ zajednice.
Isto tako, Nicholsov posljednji film, Rat Charlieja Wilsona (Charlie Wilson’s War) iz 2007. godine, na satiričan način prikazuje uplitanje američke vojske u međunarodne sukobe.