Dobroćudna, razigrana sibirska mačka
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: CPG
SIBIRSKA mačka, premda ne spada u raritetne pasmine, rijetko se uzgaja u ovom dijelu svijeta i puno je zastupljenija u Rusiji i Zapadnoj Europi.
Porijeklo
Pretpostavlja se da je ova rasa nastala u Rusiji, križanjem sibirske domaće i ukrajinske divlje mačke. Sibirke su postale poznate sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je prvi par ovih mačića iz Sankt Peterburga uvezen u Istočnu Njemačku. Uzgajivačnice u Berlinu nastavile su popularizirati ovu rasu koju je FIF (Fédération Internationale Féline; organizacija za registraciju mačaka) službeno priznao tek 1997. godine.
Karakteristike
Krupnije pasmine domaćih mačaka imaju neke karakteristike pasa: otvorene su prema ljudima, rado ih prate, traže i žele interakciju sa svojim vlasnikom. Sibirske mačke su snažne ali i nježne, razigrane, a istovremeno odmjerene. Ukratko, prave mačje persone koje zaslužuju poštovanje i divljenje. Što je veoma važno, dobrog su zdravlja i ukoliko im se pruži odgovarajuća njega, vlasnik će dugo uživati u njihovom društvu.
Njihov karakter posebna je priča: ove mace nevjerojatno su umiljate i pune ljubavi prema svom vlasniku. Ljubiteljima životinja posebno su interesantne zbog svog ”divljeg” izgleda. Bujno krzno asocira na hladni sjever, a crte odaju karakter divlje mačke, no, ispod svega toga krije se meko umiljato srce prave mice mace...
Sibirka je odličan lovac i ima zadivljujuće skakačke sposobnosti. Njeno poludugo krzno obloženo je specijalnom zaštitnom mašću što mu daje otpornost na vodu, a samim tim i na niske temperature. Takva dlaka luči manje alergenskog proteina FEL D-1, pa osobe alergične na mačje krzno dobro podnose sibirsku mačku u svom okruženju.
Ove mačke pogodne su za jednostavniju dresuru jer vole ”komunicirati” s ljudima. Tu dolazi do izražaja njihov ”pseći karakter”. Međutim, za razliku od pasa, sibirka neće postupati po komandama zato da bi dobila poslasticu, već vježbe shvaća kao igru i druženje sa svojim ”dvonošcem”. Brzo uči i odlično savladava prepreke da bi dobila ono što želi.
Sibirska mačka obožava češljanje. Iako je dovoljno da četkanje obavite jednom do dva puta tjedno, često će svog vlasnika ”odvesti” do četke ne bi li joj priuštio uživanje u malom ritualu. Iako su vrlo miroljubive, ove mace vrlo rado će oštriti nokte na tepisima i dijelovima namještaja, zbog čega bi im trebalo osigurati grebalicu. Neke sibirke obožavaju klasične fiksirane grebalice od konopca, dok je drugima dovoljna i obična drvena cjepanica.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sibirske mačke su vrlo tihe, vole presti i, za razliku od drugih mačaka, oglašavaju se umilnim ”cvrkutanjem”. Obožavaju kada se s njima ”razgovara” i dolaze kada ih pozovete imenom.
Veličina
Ova nježna mačka raste i razvija se do pete godine, što je karakteristično za sve krupnije vrste mačaka. Zdrava jedinka doseže težinu i do 12 kg, sibirka je druga po veličini među domaćim macama, odmah iza ”giganta” - Maine Coone-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Boje
Krzno sibirske mačke može biti u raznim bojama. Najčešće su ”tabby”, tipične tigraste smeđe šare na bijeloj osnovi, što im daje divlji, robustan izgled.
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati