Osvrt na zagrebačke izložbe: Kako funkcionira svijet izložbenih pasa?
Foto: Jelena Kapić/ Uzgajivačnica Nymerias
TRI tisuće i pet stotina pasa iz 30 svjetskih država posjetilo je ovogodišnje izložbe pasa koje su se ovog vikenda održale u Zagrebu.
Pokušali smo pronaći odgovor na pitanje: Kako funkcionira svijet pasa? Prije svega mislimo na svijet izložbenih pasa jer zanimalo nas je što to u hrvatsku metropolu privlači uzgajivače iz primjerice Indonezije, SAD - a, Meksika ili pak Australije.
- Za izlagače iz Hrvatske zagrebačka izložba jedna je od važnijih jer je zadnja izložba u sezoni. Izložba je također privlačna i strancima jer to im je jedinstvena prilika da psu, uz malo sreće u tri dana (3 izložbe) zatvore šampionat - rekla nam je Jelena Kapić iz uzgajivačnice Nymerias koja se bavi uzgojem sibirskih haskija. Također, ne treba zanemariti činjenicu kako su zagrebačke izložbe kvalifikacije za CRUFTS, vjerojatno najpoznatiju svjetsku izložbu pasa.
U Zagrebu je izlagala četiri mjeseca staru kujicu koja se zove Pakira Stars Long Love 'Freya', kojoj je to bila prva izložba u životu.
Priprema psa za izložbu?
"Pas se za izložbe priprema cijeli život: dobrom prehranom, treningom, održavanjem psa u kondiciji. Na samoj izložbi haski se izlaže u punom zimskom krznu. U praksi to znači da uređivanje odraslog haskija za izložbu (kupanje i sušenje) traje oko dva do tri sata."
Kako se postaje uzgajivač 'u teoriji'?
'Uzgajivač' je postala tako što se je uz svog prvog haskija učila o rodovnicima i pasmini. Kaže kako je preduboko 'zagazila' u kinološki svijet koji ju je jednostavno povukao k sebi.
Iako je u svijetu izložbenih pasa skoro pet godina naša sugovornica (ima 23 godine) sebe ne smatra uzgajivačem, već početnikom. Objašnjava i zašto?!
"U teoriji uzgajivač je osoba koja se bavi uzgojem određene pasmine. Selektivnim uzgojem odgovoran uzgajivač nastoji poboljšati pasminu bez obzira bilo poboljšanje zdravstveno,anatomsko,nagonsko i/ili karakterno."
Kako je to biti uzgajivač 'u praksi'?
"U praksi da bi netko postao kvalitetan uzgajivač potrebne su mu godine učenja i praćenja pedigrea pasmine, učenja kombiniranja različitih linija kako bi se dobilo što kvalitetno leglo. Dakle, ja sebe još ne mogu nazvati uzgajivačem, već početnikom koji uči i prati kinologiju."
Poput većine uzgajivača s kojima smo razgovarali i Jelena na izložbe ne ide često jer ima posao i obaveze koje nisu vezane uz kinologiju. Izložbe na red dolaze kad uhvati vremena te kad su joj psi u kondiciji.
Ne treba zanemariti niti da sam dolazak na izložbu košta. Samo izlaganje jednog psa primjerice košta tristotinjak kuna. Ako uzgajivač nije iz Zagreba, a želi bit na sve tri izložbe to znači da mora platiti smještaj, hranu, prijevoz. Poprilično skup hobi.
Treba naglasiti da se na ovakvim izložbama itekako pridaje pažnja napuštenim psima o čemu svjedoče štandovi udruga za zaštitu životinja. Također, predrasuda je da svi dolaze na izložbe kako bi lakše prodali svoje pse. Ali,...
Na izložbi smo primjetili nekoliko pasa koji su cijele dane bili zavezani na istom mjestu ili zatvoreni u premale kaveze. Vlasnika nije bilo u blizini. Takvo ponašanje svakom tko voli životinje nije normalno. Također, nije istina da se svi uzgojem bave iz hobija.Trgovine psima itekako ima.
Za neke skup hobi, a za neke...
Uzgajivači ili se barem predstavljaju kao takvi s kojima smo razgovarali, a izložbe pasa prije svega gledaju kao izvor zarade u pravilu žele ostati anonimni. Kažu da se od prodaje pasa može zaraditi, ali zarađuju uglavnom oni koji imaju vrhunske pse.
Da bi pas postao šampion mora imati vrhunske roditelje te uz to mora sakupiti što više međunarodnih priznanja. To znači da njegov vlasnik stalno mora bit prisutan na izložbama.
Ne samo u Hrvatskoj i Europi, već i na drugim kontinentima. I to mu ne znači ništa jer psećeg šampiona iz vrhunske uzgajivačnice može pobijediti pas čiji se vlasnik uzgojem bavi iz hobija. Znači zarada je velika, ali i ulaganja nisu zanemariva.
Psi šampioni (vrijedni nekoliko tisuća eura) uglavnom se ne prodaju u Hrvatskoj jer si prosječan Hrvat ne može priuštiti štene od primjerice 1500 eura na više.
A cijene nekih pasa izlaganih u Zagrebu penju se čak iznad 4000 eura. Tko su vlasnici tako skupih pasa? Uopće ne sumnjamo da među njima nema Hrvata, ali uglavnom se radi o strancima. Njihovi skupi primjerci u Hrvatsku nisu došli da bi se prodavali, već da bi pronašli kujice za parenje.
Želi li neki uzgajivač da njegovu kujicu 'oplodi' pseći šampion morat će to platiti od 1500 eura na više.
Naravno, to se ne događa na samoj izložbi jer riječ je o ozbiljnim uzgajivačima koji na svakom koraku paze da ne ukaljaju renome svojih pasa. Većina poslova dogovara se unaprijed putem e-maila i društvenih mreža.
Na izložbama poput zagrebačkim uzgajivači se samo upoznaju, druže i razmjenjuju iskustva. Ovisno o interesima i financijskim mogućnostima.
POGLEDAJTE super foto galeriju s izložbe