Trenerica dresure za Index otkrila koju naredbu baš svaki pas mora svladati
VEĆINA vlasnika želi da njihovi ljubimci budu poslušni, slušaju njihove naredbe i znaju se ponašati u skladu s pravilima. Jedan od najboljih načina za to je pravovremena dresura.
Iako je pse moguće puno naučiti i u starijoj dobi, dresura koja počinje u prvim mjesecima života najčešće je najuspješnija, a istovremeno značajno utječe i na još jaču povezanost čovjeka i psa. Kako bismo više doznali o dresuri štenaca, razgovarali smo s trenericom i voditeljicom Centra za pse Baranja Ellany Ipšom.
Obuka psima omogućuje da imaju ispunjen život
Trenerica savjetuje da svi vlasnici pasa vode svoje ljubimce u neku vrstu škole ili na tečaj. "Obuka pasa pruža osnovu za siguran, zdrav i ispunjen život psa", tvrdi Ipša. Odlazak sa psima na obuku ima značajne prednosti, pojašnjava trenerica za Index.
"U školi za pse radi se na socijalizaciji i habituaciji te se pas prilagođava različitim situacijama, što olakšava svakodnevicu vlasniku i jača povjerenje između njih", dodaje.
Treniranje mladih pasa u mnogim slučajevima je puno jednostavnije nego kad su životinje odrasle te su već doživjele određene situacije i razvile specifično ponašanje. "Ako krenemo raditi dok je pas mlad, izbjegavamo rizik od neželjenih ponašanja poput lajanja na druge pse ili ljude, agresije i sličnog", pojašnjava nam.
S dresurom treba započeti u prvim mjesecima života
Važno je da svi vlasnici pasa zapamte da njihove životinje nisu jedine koje moraju biti educirane, oni se također moraju potruditi kako bi svladali određeno znanje koje će im omogućiti da uspješno treniranju sa psom.
"Preporučujemo vlasnicima da i prije nego što nabave štene počnu raditi na svojoj edukaciji, a kad štene stigne, da odmah krenu s treninzima", pojašnjava trenerica i ističe da je najbolje da štenci krenu na treninge s najranije tri mjeseca, odnosno nakon što su primili sva potrebna cjepiva, pogotovo štenci od uzgajivača koji su registrirani u Hrvatskom kineziološkom savezu.
Početak dresure s najmanje tri mjeseca preporučuju i treneri iz American Kennel Cluba, koji tvrde da štenci tada počinju više shvaćati svijet oko sebe te nisu samo fokusirani na hranu i igru.
Tijekom dresure u Centru za pse često primjećuju jačanje povjerenja između čovjeka i psa. "Vlasnici koji na ispravan način rade sa psima otkad su bili štenci s njima izgrađuju odnos pun povjerenja", tvrdi Ipša.
Postoji jedna naredba koju bi baš svaki pas morao svladati
Ovisno o psu i pojedincu koji ga trenira, životinja može svladati različite naredbe. Od sjedni, lezi, pretvaraj se da si mrtav, donesi, valjaj se i sličnih naredbi, jednu bi, prema trenerici, trebali znati baš svi psi.
"Najbitnija naredba je 'dođi'. Pas je treba odrađivati u svakoj situaciji neovisno na podražaje iz okoline. Na osnovnom tečaju poslušnosti radimo na naredbama kao što su sjedi, lezi, čekaj, pristojno hodanje na lajni, prolazak kroz grupu ljudi i slično", dodaje trenerica.
Međutim, u nekim situacijama poželjna je i preporučljiva opreznost tijekom dresure pasa. Ipša nam pojašnjava da su "najteži problemi za rješavanje vezani sa strahom i agresijom. Nikako ne preporučujemo vlasnicima da sami rade ako psi imaju te probleme jer će uz pomoć trenera puno bolje i brže napredovati".
Pet koraka u učenju psa da posluša naredbu "dođi"
Dresiranje pasa može biti vrlo zabavno i za vlasnika i za životinju, a kako bi sam proces učenja bio što zanimljiviji, stručnjaci iz American Kennel Cluba izdvojili su pet koraka, odnosno savjeta koji će vam pomoći da štenca uspješno naučite naredbu "dođi".
Za ovaj proces treneri preporučuju korištenje poslastica kako bi ljubimci nakon što poslušaju dobili nagradu te sam čin izvođenja naredbe povezali s nagradom, barem u početku dresure.
"Na samom početku sjednite sa psom i izgovorite njegovo ime ili riječ 'dođi'. Svaki put kad to učinite, dajte psu poslasticu. Nema potrebe da na početku štene nešto radi, samo ponavljajte ovu riječ i dajte mu poslasticu.
Potom poslasticu spustite na pod u blizini sebe. Čim štene pojede poslasticu s poda, ponovite naredbu. Kad vas pogleda i dođe do vas, još jednom ga nagradite. Ovaj korak ponovite nekoliko puta te poslasticu svaki put bacite malo dalje od sebe. Time osiguravate da se pas može okrenuti prema vama kad mu izgovorite ime.
Kad štene počne okretati glavu prema vama, počnite dodavati pokret ili se igrati s njim. Bacite poslasticu na pod i napravite nekoliko brzih koraka unatrag dok ga zovete imenom. Trebao bi potrčati za vama jer uživa u igri lovice.
U trenutku kad vas sustigne, opet mu dajte poslasticu ili se igrajte s omiljenom igračkom. Važno je da psu pokažete da je dolazak kod vas dobro i pozitivno iskustvo", pojasnili su treneri za dresuru pasa.
Kao posljednji savjet, odnosno korak, ističu da je sve prethodne korake "važno nastaviti razvijati na novim mjestima i s većim udaljenostima. Kad trenirate na otvorenom, može biti korisno da na početku štene držite na dugom povodcu", navodi American Kennel Club.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati